Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Sony’den Sanal Gerçektik Adımı: Project Morpheus

Project MorpheusBelki de bilgisayarlar ve bilgisayar oyunları ortaya çıktığından beri sanal gerçekliği çepeçevre hissetmek birçok oyuncunun rüyasıdır. Konuyla ilgili olarak Oculus Rift adlı ürüne ve Valve’ın çabalarına daha önce bu köşede yer vermiştim, işte bu konuda ciddi bir adım da Sony’den geldi. Sony, San Fransisco’da düzenlenen Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda Project Morpheus adını verdiği sanal gerçeklik gözlüğünün üzerindeki sır perdesini kaldırdı.

Project Morpheus, Playstation 4 ile çalışacak ve 1080p çözünürlüğündeki ekranıyla oyuncuya 90 derecelik görüş açısı sunacak. Hangi yöne baktığınız Playstation 4 kamerası tarafından algılanırken, kontroller normal oyun kontrolcüsü üzerinden gerçekleştirilecek. Ayrıca boyutlarına rağmen burnunuza ve yanaklarınıza baskı yapmayacağı söyleniyor. Şimdilik tasarım aşamasında olan aygıtın kablosuz bağlantı özelliği yok. Bu nedenle USB veya HDMI yoluyla bağlanan aygıtla birlikte 5 metrelik bağlantı kablosu gezdiriyorlar. Ürünün piyasaya kablosuz çıkması için çalışmalar devam ediyor.


Sanal gözlükleri bir araç değil bir ortam olarak tanımlayan Sony’nin dikkat çektiği bir diğer nokta da görüntülenecek içeriğin yalnızca oyunlarla sınırlı olmayacağı. Daha şimdiden kendinizi gerçekten uzayda veya Mars yüzeyinde dolaşıyormuş gibi hissetmenizi sağlayacak uygulamalar için NASA ile görüşmeye başlamışlar bile. The Verge’ün konuya dair haberini bit.ly/projectmorpheus adresinde bulabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu