Perşembe , Haziran 21 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Saatlerde kuartzın kullanılıyor olmasının sebebi nedir?

Saatlerde kuartzın kullanılıyor olmasının sebebi nedir?Kuartz, kum ve oksijenden oluşan doğal bir mineral. Beyaza yakın, temiz bir görüntüsü olan bu mineralin saatlerde kullanıldığını sıkça duyarız. Peki, bunun sebebi nedir? Seramik ve kuartz kristalleri gibi bazı materyaller, mekanik akşamlarda kullanıldıklarında elektrik üretme gücüne sahipler. Basınçsal elektrik denilen bir yöntemle voltajı mekanik gerilime çevirebiliyorlar.

Saatlerde kuartzın
Tabii bunun tam tersi de mümkün. Kuartz kristalleri, tam bir kesinlikle frekans standardını koruyabilir. Bu da, saatin hareketlerini kontrol ederken hiç yanılmadığı, hassas bir ölçümle, zamanı her zaman doğru gösterebildiği anlamına geliyor. Kuartz sadece saatlerde değil, radyolar, mikroişlemci-ler ve daha birçok teknolojik uygulama alanlarında tercih edilen bir mineral. Ama elektronik aletlerde kullanılan kuartz, genelde laboratuarda üretilmiş olup aslının frekansı değiştirilmiş olan sentetik bir kopyasından ibaret.

Kısa cevap: Frekans standardını koruyabiliyor oluşu.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Güvenlikte İnovasyon İçin Kolları Sıvıyorlar

“Yalnızca güvenlikçiden değil, temizlikçiden, çaycıdan bile etkili güvenlik çözümleri bekliyoruz” Tüm sektörlere yön veren teknolojik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.