Pazar , Mart 18 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Robotlar açık kapak devrimine katılıyor

Robotlar açık kapak devrimine katılıyorrobot acik kaynakŞu ana kadar yapılmış en karmaşık üç robotun (NASA’nın Robonaut 2’si, Rethink Robotics’in Baxter’ı ve Boston Dynamics’in Atlas’ı) ortak bir noktası var.
Hepsi de giderek yaygınlaşan ve robotiğin Android’ine dönüşmekte olan Robotics Operating System (ROS, yani robotik işletim sistemi) ile çalışıyor. Bu neden önemli? Çünkü ROS açık kaynak hareketinin platonik ideali: Başka platformlarla rekabet etmek yerine onlarla işbirliği yapan güçlü ve bedava bir kod.

Bu işletim sistemi Boeing ve Ford’un Ar-Ge laboratuvarları dâhil hemen her yerde karşımıza çıkıyor. Açık Kaynaklı Robotik Vakfı’nın CEO’su Brian Gerkey, “Robotikte benzersiz bir kritik kütleye ulaştık” diyor.

ROS’un indirilme sayısı 2014’te ikiye katlanarak 3,5 milyona ulaşmış ve bu yaz ROS 2.0’ın çıkışıyla benimsenme oranının tekrar artması umuluyor. Bu yükseltmeyle sürülerin koordinasyonu, yürümenin iyileştirilmesi, akıllı algılayıcıların desteklenmesi gibi özellikler iyileşecek ve robotlara yayılacak.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Gelecek Dijital ve Akıllı Fabrikalarda

Dünyanın önde gelen teknoloji firmaları Türk sanayicisini Endüstri 4.0 uyumlu fabrikalar kurmaya davet ediyor. Teknoloji …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir