Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Renkleri Kopyalayan Kalem

Sınırlı renk seçeneğiyle kısıtlanmaktan sıkılanlara müjde! Artık gerçek dünyadaki tüm renkleri kopyalayabilen bir kaleme sahip olabilirsiniz.


Mark Barker ve Robert Hoffman tarafından tasarlanan Scribble kalem, RGB sensörü ve özel kartuşu sayesinde 16 milyon rengi birebir kopyalayıp istediğiniz yüzeye aktarabilmenizi sağlıyor. Dokunduğu rengi anında algılayabilen kalem, tıpkı bir bukalemun gibi mürekkebinin rengini uyarlayıp, mürekkepli ve dijital (Stylus) olarak sunulan iki farklı versiyonuyla dilerseniz dijital ortama, dilerseniz de kağıt üzerine yazma imkanı veriyor.

renkleri kopyalayan kalem

Scribble’ın bir tarafında kalem ucu, diğer tarafında 16 bitlik RGB renk tarayıcı bulunuyor. Tarayıcı herhangi bir nesneye değdirildi-ğinde rengini saptıyor, kalemin içindeki ARM 9 mikro işlemciye aktarıyor. Böylece mürekkebi taranan renge göre uyarlanıyor. Yaratılan her yeni renk, 100 bini aşkın rengi hafızaya alabilen 1 GB’lık bilgi bankasına kaydediliyor. Diyelim ki o sırada tabletiniz diğer odada ve yakaladığınız rengi dijital ortama aktarmak istiyorsunuz. Bunu da Bluetooth 4.0 bağlantısı üzerinden yapabilirsiniz.

Scribble henüz piyasaya çıkmadı ama ön sipariş vermek mümkün. Dijital ortamda kullanılabilen Stylus modelinin satış fiyatı 150 dolarken, kağıt üzerinde kullanılabilen modelin fiyatı 80 dolar olarak belirlenmiş.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu