Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Okuyucusuyla Etkileşim Kuran Kitaplar Geliyor

etkilesim kuran kitapİyi yazılmış güzel bir kitap, okurları üzerinde duygu fırtınaları yaratarak etkileyici bir iz bırakır. Peki kitapta olan biteni duyularınızla da hissetmek isteseydiniz sonuç nasıl olurdu?

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları, buna örnek olması için Sensory Fiction adını verdikleri kavramsal bir tasarım ortaya koymuş. Sensory Fiction, vücudunuza bağlı bir etkileşim sistemi ve kapağında bir dizi aydınlatma bulunan büyükçe bir kitaptan oluşuyor. Kitap, o anda hangi bölümü okuduğunuzu takip ediyor ve kapağındaki ışıkların rengini değiştirerek hikâyeyle örtüşecek bir ortam sağlıyor. Ayrıca vücudunuza bağlanan etkileşimli sistem o an okuduğunuz bölümde anlatılan olaylarla uyumlu olarak vücudunuza titreşim yolluyor, soğuğu ve sıcağı hissetmenizi sağlıyor, hatta hava torbaları yardımıyla bedeninizi sıkıştırıyor.


Piyasaya çıkarsa tutar mı bilinmez. Hatta ilginç bir şekilde, haberin geçtiği bazı ortamlarda fikrin yerden yere vurulduğunu görüyorum. Bence edebiyata yeni bir soluk getirecek, çağdaş dünyada okuma alışkanlığını güçlendirecek parlak bir fikir olabilir. Detayları bit.ly/mitsensory adresinde bulabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu