Cuma , Haziran 22 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Nvidia’dan ilk mobil yonga

Nvidia’dan ilk mobil yongailk kez 2000 yılında ASCI Red adlı süperbilgisayar tarafından erişilebilen teraflop ölçeğindeki işlem gücü, minicik yongalar eşliğinde cep telefonlarına girmek üzere. NVIDlA’nın mobil cihazlar için ürettiği Tegra X1 model işlemci, 8 adet 64 bitlik işlemci çekirdeği ve 256 adet entegre grafik yongası eşliğinde 1 teraflop işlem gücüne sahip ilk mobil yonga olacak.

2000 Yılının Süperbilgisayarı
Neredeyse parmağınızın ucu büyüklüğündeki yonga 15 watt güç harcayacak şekilde tasarlanmış. Kıyaslama yapmak gerekirse ASCI Red yaklaşık 150 metrekare yer kaplıyor ve çalışmak için 500 bin watt güce ihtiyaç duyuyordu. 15 yıl içinde teknolojinin gösterdiği gelişim inanılmaz. Şirketin açıklamasına göre bu yeni yonga, tablet ve akıllı telefon gibi mobil cihazların yanı sıra otomobillerde kullanılan bilgi ve eğlence sistemlerine de güç verecek. Özelliklerini nvidia.com/object/tegra-x1-processor.html adresinde görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Güvenlikte İnovasyon İçin Kolları Sıvıyorlar

“Yalnızca güvenlikçiden değil, temizlikçiden, çaycıdan bile etkili güvenlik çözümleri bekliyoruz” Tüm sektörlere yön veren teknolojik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.