Cuma , Şubat 22 2019
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / NASA Mars’ta Patates Yetiştirmek İstiyor

NASA Mars’ta Patates Yetiştirmek İstiyorAstronotun hayatta kalmak için yaptıklarından biri de Mars’ta patates yetiştirmekti. Bir grup bilim insanı da Dünya’da Mars şartlarında patates yetiştirmek istiyor. Amaç patates bitkisinin en olumsuz şartlarda dahi büyüyebileceğini ispatlamak.

NASA Mars'ta Patates Yetiştirmek İstiyor

Araştırmayı NASA ve Peru merkezli Uluslararası Patates Merkezi (CIP) yürütüyor. Mars’taki iklim şartlarını laboratuvarda oluşturarak, Mars toprağına çok benzeyen Pampas de La Joya çölünden alınmış toprak örneklerinde patates yetiştirilmesi amaçlanıyor. Mars’ın atmosferinin %95’ini oluşturan C02’nin patates veri mini 2 ile 4 kat arasında artırabileceği düşünülüyor.
2019'da Çok Para Kazanma Yolları ve İş Fikirleri İçin Tıklayınız...

Eğer deneyler başarılı olursa NASA ve CIP sadece Mars’a değil Güneş Sistemi’ndeki başka gezegenlerde ve gezegenlerin uydularında uzay çiftçiliğinin de öncüsü olacak. NASA Ames Araştırma Merkezi’nden gezegen bilimci Chris McKay ileride başka gezegenlerde kurulabilecek insan kolonileri için uzayda yiyecek yetiştirmenin mümkün olabileceğini söylüyor.

Projenin başka bir amacı ise küresel ısınma ve kuraklığın konuşulduğu bu günlerde patates bitkisinin dayanıklılığına dikkat çekmek. Dünya’da 840 milyon civarında insan açlıktan etkileniyor ve bu sayı sürekli olarak artıyor. CIP bu soruna çözüm olarak bir yandan Dünya üzerindeki tarıma elverişsiz olduğu düşünülen bölgelerde ve benzeri şartların oluşturulduğu laboratuvarlarda patates yetiştirmeye ve patates verimini artırmaya çalışırken, diğer yandan da benzeri çalışmaların çoğalmasını hedefliyor.

  Bakterilerin Antibiyotik Direnci
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Gece gören mobil haritalama sistemi

Mitsubishi Electric, yol yüzeyleri ve yol kenarı özellikleri hakkında 3D konumlandırma verileri toplamak üzere araca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir