Girişimcilik Haberleri

Modern zaman dervişinden motivasyon seminerleri

Modern zaman dervişi olarak adlandırılan Metin Hara, TürkTelekom, Tefal, Turkcell, Zen Diamond gibi yüzlerce şirkete eğitim verdi. Çalışan motivasyonunun artırmak isteyen şirketler, eğitim klişelerini yıkan Hara’nın kapısını çalıyor.

metin haraMetin Hara henüz 32 yaşında… Türk Telekom, Tefal, Turkcell, Zen Diamond, Denizbankgibi onlarca şirkette eğitimler vermiş, ilk bakışta klasik bir yaşam koçu ve motivasyon eğitim veren biri gibi görünse de hikayesi de felsefesi de farklı. Henüz 12 yaşındayken ağrıları geçirebildiğini fark ediyor. Bir arkadaşının annesi yeteneklerini keşfedince onu eğitmeye başlıyor. Böylece rei-kiden nefes terapisine kadar onlarca eğitimi kapsayan bir sürece giriyor. Eğitimini ise Çapa Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünde tamamlıyor. Hara’nın en önemli özelliği Batı ve Doğu tıbbim birleştirerek tamamlayıcı tedaviler uygulaması. Kanser hastalarından sigarayı bırakmak isteyenlere kadar çok farklı insan, çözüm için Hara’nın kapısını çalıyor. Bir de elbette çalışan motivasyonunu artırmak isteyen şirketler…

Zira günümüz rekabet ortamında pek çok şirketin hedefi çalışanlarının daha verimli çalışmasını sağlamak. Bunun için şirketler çalışanlarına hem eğitim veren hem de motivasyon artırmayı hedefleyen pek çok eğitim programı veriyor. Bu programlar ilk aşamada işe yararmış gibi görünse de uzun vadede nasıl bir etki yarattığı tartışmalı. İşte bu noktada modern zaman şifacısı olarak adlandırılan Metin Hara devreye giriyor. Ona göre şirketlerin başarılı olması için çalışanların mutlu olması gerekiyor. Hara, iki öç günlük motivasyon artışlarının geçici olacağını düşünüyor. “Mutlu çalışan şirketini seven çalışandır. Bambaşka bir perspektiften bakarsak çalışanlar mutlu olursa daha verimli olurlar” diyor Hara.

Eğitimler üç aşamalı

Eğitimler, illüzyonu aşmak, iç ben’le tanışmak ve maddeyi kontrol etmek olarak üç aşamaya ayrılıyor. Şirketlerin bakış açısını değiştirmeyi hedeflediklerini belirten Hara, “Amacımız motivasyon adı altında daha enerjik tutmak değil daha mutlu etmek. Aşık olduğun insan için uçağa atlayıp dünyanın öbür ucuna gidersin. Şirket çalışan ilişkisine de bu şekilde bakmak lazım. İnsanları zorlayarak şirketlerin başarılı olması mümkün değil. Onlara alternatif yöntemler olduğunu gösteriyoruz” diye konuşuyor.Hara’nın kendine özgü bir yöntemi var. Ancak en çok ilgi gören eğitimlerinden biri Sufi’lerin kullandığı bir nefes tekniği. Derin nefes almak ve yavaşça bırakma temeline dayanan teknik stresin kontrol altına alınmasını sağlıyor. Bu teknikle amacın parasempatik sinir sistemini uyarmak olduğunu söyleyen Hara, “iş hayatı bu sinir sistemini uyarır. Bu nefes sistemiyle kişinin dinginliği yakalamasını sağlıyoruz” diyor.

Hara, tüm Türkiye’de Dönüşüm Akademisi adı altında akademiler açmaya hazırlanıyor, ilk örnekleri Adana, İzmir ve Ankara’da açılması planlanan akademilerle Türkiye genelinde sağlıklı yaşam gibi konularda eğitimler vereceklerini söyleyen Hara, “Bu akademiler aracılığıyla dünyanın dört bir yanında gelecek eğitmenler insanların hayatına dokunacak. Onlara eğitim ve seminerler verecek” diye konuşuyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu