Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Kuyrukluyıldız Nedir, Hangi Maddelerden Oluşur?

Kuyrukluyıldızlar kütleçekimi ile Güneşe bağlı gökcisimleridir. Ancak isimlerinin ima ettiğinin aksine yıldız değildirler. Yıldızlar gibi kendi ışıklarını kendileri üretmezler, gezegenler gibi onlar da Güneş’ten kendilerine gelen ışığı yansıtırlar.

kuyrukluyildizKuyrukluyıldızlar buz, kaya, toz ve gazdan oluşur. Bileşimleri gezegenlere benzer ama onlardan çok daha küçüktürler. Kuyrukluyıldızların çapları ortalama olarak 750 metre ile 20 kilometre arasmdadır. Yörüngeleri elips şeklindedir ve Güneş’e en yakın ve en uzak oldukları konumlar arasında çok büyük fark vardır. Güneş’in etrafında dolanma süreleri birkaç yıl ile birkaç milyon yıl arasında değişebilir. Küçük oldukları ve sadece Güneş’ten kendilerine ulaşan ışığı yansıttıkları için Güneş’ten uzak oldukları konumlarda görülmeleri zordur. Güneşe yaklaştıkça sıcaklıkları artar ve yüzeylerindeki katilar süblimleşerek gaz haline geçmeye başlar. Böylece çekirdeklerinin etrafında bir atmosfer oluşur. Bu atmosfer, kuyrukluyıldızları gök-taşlarmdan ayıran en önemli özelliktir ve kuyrukluyıldız Güneş’e yaklaştıkça Güneş ışınlarının etkisiyle kuyruğa benzer bir şekil alır. Kuyrukluyıldızlar Güneş’e yaklaştıkça üzerlerine düşen ışık miktarı arttığı için parlaklıkları da artar. Hatta bazı kuyrukluyıldızlar Güneş’e çok yaklaştıkları zaman gündüz vakti bile Dünyadan görülebilir.

Dünyadan gözlenebilen kuyrukluyıldızların en bilinen örnekleri şunlardır: Halley, Chiron, Hale-Bopp, Hyakutake. Bu kuyrukluyıldızların Dünyadan en sık gözlenebileni Chiron’dur. Güneş etrafındaki bir turunu yaklaşık 51 senede tamamlar.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu