Cuma , Şubat 22 2019
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Kuyrukluyıldız Nedir, Hangi Maddelerden Oluşur?

Kuyrukluyıldız Nedir, Hangi Maddelerden Oluşur?Kuyrukluyıldızlar kütleçekimi ile Güneşe bağlı gökcisimleridir. Ancak isimlerinin ima ettiğinin aksine yıldız değildirler. Yıldızlar gibi kendi ışıklarını kendileri üretmezler, gezegenler gibi onlar da Güneş’ten kendilerine gelen ışığı yansıtırlar.
2019'da Çok Para Kazanma Yolları ve İş Fikirleri İçin Tıklayınız...

kuyrukluyildizKuyrukluyıldızlar buz, kaya, toz ve gazdan oluşur. Bileşimleri gezegenlere benzer ama onlardan çok daha küçüktürler. Kuyrukluyıldızların çapları ortalama olarak 750 metre ile 20 kilometre arasmdadır. Yörüngeleri elips şeklindedir ve Güneş’e en yakın ve en uzak oldukları konumlar arasında çok büyük fark vardır. Güneş’in etrafında dolanma süreleri birkaç yıl ile birkaç milyon yıl arasında değişebilir. Küçük oldukları ve sadece Güneş’ten kendilerine ulaşan ışığı yansıttıkları için Güneş’ten uzak oldukları konumlarda görülmeleri zordur. Güneşe yaklaştıkça sıcaklıkları artar ve yüzeylerindeki katilar süblimleşerek gaz haline geçmeye başlar. Böylece çekirdeklerinin etrafında bir atmosfer oluşur. Bu atmosfer, kuyrukluyıldızları gök-taşlarmdan ayıran en önemli özelliktir ve kuyrukluyıldız Güneş’e yaklaştıkça Güneş ışınlarının etkisiyle kuyruğa benzer bir şekil alır. Kuyrukluyıldızlar Güneş’e yaklaştıkça üzerlerine düşen ışık miktarı arttığı için parlaklıkları da artar. Hatta bazı kuyrukluyıldızlar Güneş’e çok yaklaştıkları zaman gündüz vakti bile Dünyadan görülebilir.

Dünyadan gözlenebilen kuyrukluyıldızların en bilinen örnekleri şunlardır: Halley, Chiron, Hale-Bopp, Hyakutake. Bu kuyrukluyıldızların Dünyadan en sık gözlenebileni Chiron’dur. Güneş etrafındaki bir turunu yaklaşık 51 senede tamamlar.

  Neden Belirli Bir Yüksekliğin Üzerinde Ağaç Yetişmez?
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Gece gören mobil haritalama sistemi

Mitsubishi Electric, yol yüzeyleri ve yol kenarı özellikleri hakkında 3D konumlandırma verileri toplamak üzere araca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir