Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Kişiye özel e-scooter: Hergele

Dünya genelinde tüm araba yolculuklarının yüzde 40’ı 5 km altı mesafeler için yapılıyor ve bu durum şehirlerde trafik ve hava kirliliğini artırırken, insanların gereğinden fazla zamanını alıyor. Tek merkezli kentlerin, çoklu merkezli hale evrilmesiyle gerçekleşen kentlilerin ulaşım alışkanlıklarındaki değişimler ve pandeminin de etkisiyle mikrohareketlilik kültürü hızla yayılıyor.


Türkiye’de mikrohareketlilik akımının son yıllardaki temsilcilerinden Hergele Scooters, yerli bir e-scooter üreticisi ve araç paylaşım platformlarına teknolojik altyapı sağlayıcısı. Hergele, kendi tasarımları ve mühendisliğini geliştirerek ürünlerini son kullanıcıya ulaştırıyor. Kendi ürettiği elektrikli scooterlar ve yazılımlarla firmalara, yatırımcılara, belediyelere operasyona hazır elektrikli scooter filoları kuruyor.

Geçen haftalarda düzenlenen İTÜ Çekirdek Big Bang Start-Up Challenge’da Migros Up’tan 50 bin TL’lik yatırım alan Hergele Scooters kurucu ortaklarından Bugay Çağlar, bu e-mobilite projesiyle ilgili şöyle konuşuyor: “2018 yılında başlayan Hergele ilk prototiplerini 2019 Haziran ayında üreterek saha testlerini gerçekleştirdi ve 2020 Şubat ayında Hergeleler’in ön siparişleri başlatıldı. Sadece 10 ay gibi bir sürede Hergele ekibi olarak, daha yatırım almadan, 100’ün üzerinde son kullanıcıya ulaştık. İki kurumsal satışımız oldu. İlk ihracatımızı gerçekleştirdik ve 1 milyon TL üzerinde ciroya ulaştık. Şimdiki hedefimiz Hergele’yi Avrupa’da tanınan bir Türk markası haline getirebilmek. Pazardaki ürünlerin standardizasyonunun başka bir sonucu olarak ürünlerin birbirinden tasarım perspektifinden bakıldığında neredeyse farksız olması bizi rahatsız etti. Hergele karakterinin de getirdiği asi ruh ile tasarım açısından da bir fark yaratmak istedik. Bu farkı şasede ve ayak basılan ‘deck’ olarak tabir ettiğimiz alanın ahşap olması kararıyla gerçekleştirmeye başladık. Ahşap deck’Ier için, öncelikle son kullanıcının isteklerine göre tasarım ekibimizle bir çalışma gerçekleştirilmekte ve sonrasında lazer kazıma yöntemiyle deck’Ier üzerine bu çalışmaların yerleştirilmesiyle kişiye özel hale getirilebiliyor.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu