Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Kışın Gökyüzü Neden Daha Berraktır?

Bu sorunun cevabı aslında gökyüzünün neden mavi göründüğü ile ilişkili. Atmosferdeki parçacıklar Dünyaya ulaşan ışığı yansıtır ve saçar. Bu durum gökyüzünün farklı renklerde görünmesine neden olurken gökcisimlerinin gözlemlenmesini de zorlaştırır, çünkü cisimden gelen ışığı engelleyerek görüntünün bulanıklaşmasına neden olur ve gökcismi net bir şekilde görülemez.

kisin gokyuzu

Sıcak hava daha fazla su buharı tutabildiği için yaz aylarında havadaki nem oranı kışa göre daha yüksektir. Havadaki su molekülleri katı parçacıklara tutunarak sis ve bulut oluşmasma neden olabilir. Kışın ise hava daha az nem tutabildiği için daha kurudur ve gökyüzü daha berraktır. Isınan hava yükseldiği için yazın havadaki katı parçacıklar daha yükseklere taşınır. Bu etkiler nedeniyle kışın yıldızlardan gelen ışınlar daha az yansıdığı ve saçıldığı için yıldızlar daha net ve parlak görünür.


Örneğin geçen ay sonuçları yayımlanan ve evrenin ilk anlarına ait doğrudan ilk kanıtların elde edildiği BICEP2 deneyi, soğuk ve kuru hava zayıf kozmik ışınların tespit edilmesine imkân verdiği için Güney Kutbunda gerçekleştiriliyor (Araştırmayla ilgili daha ayrıntılı bilgiye Bilim ve Teknik dergisinin Nisan sayısında yayımlanan “Şişme Kozmolojisinin Doğrudan îlk Kanıtı” başlıklı yazıdan ulaşabilirsiniz).Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu