Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Kedilerin Sağlıklı Su İçmesi İçin Akıllı Çeşme Pura

Kediniz İçin Akıllı Çeşme

Kediler su içtikleri kaynağın sağlıklı olup olmadığını ve yeteri miktarda su tüketip tüketmediklerini bilemez.


Vahşi akrabalarına kıyasla daha hassas bir yapıları olan evcil kedilerin bu nedenle idrar yolu iltihabı, böbrek hastalığı ve iltihabı gibi rahatsızlıklara karşı direnci daha düşüktür.

Kediniz İçin Akıllı Çeşme

Tayvan merkezli teknoloji firması Noacare, kedilerin daha sağlıklı ve kontrollü su içmesini ve kedi sahibinin de durumu takip etmesini sağlamak için Pura’yı geliştirdi. Pura’nın içindeki suyun sürekli temiz kalmasını sağlayan şey bir aktif karbon filtresi.

Tabii bunun yanı sıra kullanıcının belli aralıklarla suyu değiştirmesi şart.Yapılacak işlemse hayli basit: Cihazın üzerindeki hatırlatma ışığı yandığında 1,5 litrelik su haznesine temiz su koyup hazneyi tekrar yerine yerleştirmek. Cihazın bir diğer özelliği ise yapısındaki yerleşik bellek sayesinde kedilerin su içme alışkanlığını izlemesi ve ilgili verileri iOS ve Android uyumlu akıllı cihazınızdaki uygulamasına göndermesi. Pura’nın kediyi tanıması ise kedinin tasmasına takılan küçük bir Bluetooth modülü ile sağlanıyor. Kedi, Pura’nın 8 cm yakınına geldiğinde cihaz modülü algılıyor ve kedi hakkındaki verileri uygulamaya gönderiyor.

Böylece kullanıcı kedinin su içme alışkanlığında ters giden bir şeyler olduğunu fark ederse durumu veterinere bildirebiliyor.

2016 yılının Nisan ayında piyasaya sürülmesi beklenen çeşmeyi 129 dolara sipariş edebilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu