Kapat !
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Kaşınınca iyi hissetmemizin sebebi nedir?

Kaşınınca iyi hissetmemizin sebebi nedir?fMRI teknolojisi kullanılarak yapılan araştırmalar, kaşıma esnasında beynin farklı bölgelerinde aktivite oluştuğunu gösterdi. Bu bölgeler zevk ve ödülle ilişkilendirilen birimler. Kaşıma eylemini kendimiz gerçekleştiriyorsak ve gerçekten kaşınan bir bölge üzerinde yapıyorsak bu etki daha da artıyor.

Kaşınınca iyi hissetme

Ancak bu hazzın endorfin salgılanmasıyla bir alakası olup olmadığı henüz bilinmiyor. Böyle bir mekanizmayı evrimsel anlamda bir faydası olduğu için geliştirmiş de olabiliriz. Bilim insanları, geçmişte parazitleri bu şekilde derimizden kazıdığımızı, dolayısıyla zaman içinde kaşıma eyleminin beyinde haz uyandıracak şekilde değişime uğradığını düşünüyorlar. Kanıtlar da bunu doğru-larcasına, bunun çok ama çok eski bir tepki olduğunu ortaya koymakta. Örneğin; bazı balıklar da dahil olmak üzere tüm omurgalılar (gerektiğinde yardım alarak) kaşınmaktalar.

Kısa cevap

Beynimizin zevk ve ödülle ilişkilendirilen birimlerinin devreye girmesi.

Bunu da İnceledinizmi ?

Çok fonksiyonlu yeni tasarım ofis cihazları kişiselleştirilebiliyor

Türkiye’de bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) pazarı oldukça önemli bir büyüklüğe ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği’nin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir