Cumartesi , Haziran 23 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Kan rezervi nasıl artırılır?

Kan rezervi nasıl artırılır?SORUN

kan rezerviBağışlanan kanın raf ömrü kısa (sadece 42 gün) ve acil durumlarda büyük rezervler bile göz açıp kapayana kadar tükenebilir. Kanın kullanım ömrünü artırmak için hastaneler kanı dondurabiliyor fakat bunu nadiren yapıyorlar çünkü teknisyenlerin kanın kırmızı kan hücrelerini parçalamasını önlemek için gliserol eklemesi gerekiyor. Sorun şu ki, gliserol zehirli bir madde ve kanın kullanılmasından önce ayrıştırılması şart. Bu işlem ise birkaç gün alıyor ve hastalar da böyle bir zamana sahip değil. Rezervlerini dolu tutmak için hastanelerin sürekli kan bağışı alması gerekiyor ki, bu da hiç güvenilir değil.
ÇÖZÜM

İngiltere’de Warwick Üniversitesinde kimya profesörü olan Matthevv Gibson kısa süre önce, göz damlalarında kullanılan polivinil alkol adlı bileşenin, soğuğa alışık balıklardaki doğal bir antifriz proteiniyle benzer özellikler gösterdiğini keşfetti. Polivinil alkolün donmuş kan hücrelerini korumak için gliserole kıyasla daha az konması gerekiyor ve kandan ayrıştırılması birkaç dakikada gerçekleşiyor. Bu da dondurulmuş kanın neredeyse çözülür çözülmez kullanılabileceği anlamına geliyor ve hastanelerin daha çok miktarda kan depolamasına olanak tanıyor.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Güvenlikte İnovasyon İçin Kolları Sıvıyorlar

“Yalnızca güvenlikçiden değil, temizlikçiden, çaycıdan bile etkili güvenlik çözümleri bekliyoruz” Tüm sektörlere yön veren teknolojik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.