Cuma , Haziran 22 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Kan Basıncı Kriteri Değişecek mi?

Kan Basıncı Kriteri Değişecek mi?Yeni bir araştırmanın ilk sonuçları sağlıklı bir yetişkinin sahip olması gereken kan basıncı değeri konusundaki standartta değişiklik gerekebileceğini düşündürüyor. Buna göre sistolik, yani kalp kasılırkenki kan basıncını ilaçlar yardımıyla 120 milimetre cıvanın altında tutmak kalp krizi, inme ve ölüm oranlarını düşürebilir. Sağlıklı bir yetişkinin sahip olması gereken kan basıncı değerinin üst sınırı şimdiye kadar 140 milimetre cıva olarak kabul ediliyordu.

Kan Basıncı
ABD’de Maryland Bethesda’daki Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü (NHLBI), 50 yaş üstü 9300 kişi üzerinde yaptığı SPRINT adlı klinik deneme çalışmasına ilişkin bu ilk sonuçları 11 Eylül’de duyurdu. 2009’da başlayan ve türünün en kapsamlısı olan araştırmada katılımcılar iki gruba ayrıldı. Bir gruptaki kişilere kan basınçlarını 140 milimetre cıvanın altına düşürmek için günde ortalama iki ilaç verildi. Diğer gruptakilere ise kan basınçlarını 120 milimetre cıvanın altına düşürmek için günde ortalama üç ilaç verildi.

Sonuçta kan basıncı üst sınırı daha düşük tutulan gruptaki insanların, kan basıncı üst sınırı daha yüksek tutulan gruptakilerle karşılaştırıldığında kalp krizi ve inme gibi kalp-damar sorunları yaşama oranının neredeyse üçte bir oranında, araştırma süresince ölme riskleri-ninse neredeyse dörtte bir oranında daha az olduğu görüldü. NHLBI başkanı Gary Gibbons araştırmanın sonuçlarının hayat kurtarma potansiyeli taşıdığını belirtti. Ancak araştırma sonuçları henüz tamamen yayımlanmadığı için hâlâ cevap bekleyen sorular var.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Güvenlikte İnovasyon İçin Kolları Sıvıyorlar

“Yalnızca güvenlikçiden değil, temizlikçiden, çaycıdan bile etkili güvenlik çözümleri bekliyoruz” Tüm sektörlere yön veren teknolojik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.