Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Kablosuz şarj teknolojisi

kablosuz sarjCisco’nun yakın tarihli bir araştırmasına göre internete bağlı aygıt sayısı bu yıl sonunda dünya nüfusunu, yani yedi milyarı aşacak. Fakat hayatımızı kolaylaştıran bu aygıtlar bir yandan da çok can sıkıcı bir şeye, tam bir kablo karmaşasına yol açıyor. Bu durumun üstesinden kablosuz şarjın gelmesi bekleniyor ve öyle de olacak.

Şirketlerin kablosuz şarj teknolojisini mobil aygıtlara uyarlaması beş yıl önceye dayanıyor fakat iletim standartlan konusunda yaşanan uzun süreli mücadele, sistemin daha yaygın kabul görmesini engelledi. En büyük sorunlardan biri entegrasyon. Kablosuz şarj aygıtları hâlâ bildiğiniz şarj aygıtı; tek farkı fişin yerini düz bir yüzeyin alması. Elbette sadece bir avuç telefonun {Nokia Lumia 720 ve Google Nexus 5 dâhil) gücü kablosuz olarak almasını sağlayacak donanıma sahip olduğunu da unutmamalı.


Geçtiğimiz yıl Povvermat firması bir şeyleri rayına oturtmaya başladı. Firma, pilot uygulamada öncelikle ticari alanlara, mesela Starbucks’ta ve Madison Square Garden’daki masa ve tezgâh üzerlerine şarj yüzeyleri ekliyor. Üreticiler de lambalara, masa saatlerine, hatta otomobil konsollarına şarj yüzeyi eklemeye başladı. Bir diğer deyişle, her şey yolunda gidiyor. Şirketler yığınla aygıtımızı kablosuz şarjla uyumlu hale getirmeye devam ettiği sürece, şarj işlemi de en az aygıtların kendisi kadar çekici hale gelecek.

TERRENCE RUSSELLEtiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu