Girişimcilik Haberleri

JCI’ın Yaratıcı Genç Girişimci Yarışmasının finalistleri açıklandı

JCI’ın Yaratıcı Genç Girişimci Yarışmasının finalistleri açıklandı. Finalistler, 4-9 Kasım 2013 tarihleri arasında Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenecek JCI Dünya Kongresinde Türkiye’yi temsil edecek…


JCI (Junior Chamber International – Dünya Genç Liderler ve Girişimciler Federasyonu), Para Dergisi ve Türk Telekom işbirliğiyle düzenlenen “Yaratıcı Genç Girişimci Yarışması” (CYEA) 2013 finalistleri, 7 Ekim günü İstanbul Dedeman Otel’de düzenlenen ödül töreninde açıklandı. JCI Türkiye bu yıl CYEA 2013 kapsamında bir ilke imza atarak Creative Business Cup’ın Türkiye organizasyonunu da gerçekleştirdi. Creative Business Cup’ın ilk Türkiye finalisti yarışmanın birincisi Giggem.com oldu. Giggem.com, Danimarka İş ve Büyüme Bakanlığı tarafından Avrupa çapında düzenlenen Creative Business Cup’ta ülkemizi temsil edecek. 18-20 Kasım 2013’te Kopenhag’da düzenlenecek yarışmaya 40 ülkeden finalistler katılacak.

jci yaratici genc girisimci odulleri 2013

İşte, bu yıl dördüncü kez düzenlenen Yaratıcı Genç Girişimci Yarışması’nın Türkiye finalistleri…

MÜZİSYENLERİN FACEBOOK’U

Yarışmada birinci seçilen müzik network’ü Giggem.com, tüm dünyadaki müzik endüstrisini tek bir çatı altında toplamayı hedefliyor. İş seyahati nedeniyle ABD’de bulunan Emir Turan’ın yerine ödülünü Giggem Teknoloji Direktörü Cihan Kavi aldı. Giggem.com kendisini sosyal bir network olarak tanımlıyor. Siteye giren kullanıcı özel olarak tasarlanmış profil bilgilerini dolduruyor. Müzisyen, şarkıcı, müzik grubu, söz yazarı, menajer, yapımcı… Dileyen herkes siteye üye olabiliyor. Bu noktadan sonra Giggem.com’un teknolojisi devreye giriyor. Giggem.com için geliştirilen özel algoritmalar kullanıcı profillerini analiz ediyor ve kişiyi ona en uygun kişilerle eşleştirmeye başlıyor. Sitenin önemli bir özelliği de “Audition” bölümü. Bu bölüm sayesinde kullanıcılar potansiyel grup üyelerinin performanslarını görüp değerlendirebiliyor.

OYUN İHRAÇ EDİYOR

Yarışmanın İkincisi Doğukan Erenel ve ekip arkadaşları tarafından kurulan Gripati Teknoloji Hizmetleri şimdiye kadar beş oyun ve dokuz prototipten oluşan bir oyun katalogu üretmiş. Toplam 750 bin kişiye ulaşan Gripati Teknoloji Hizmetleri’nin App Store için ürettiği “Nanbazu” adlı oyun çok ilgi görüyor. “Dolmuş Driver İstanbul” ise şirketin ilgi gören diğer oyunlarından. Bu oyun günde yaklaşık 50 bin kişi tarafından indiriliyor. Ayrıca Türkiye App Store’da üç hafta boyunca birinci sırada kalmayı başardı.

İNOVATİF REKLAMCILIK

Yarışmada üçüncülük ödülünü kazanan We Dream ekibinden Alper Derinboğaz’ın projesi klasik anlamda reklamın ötesine geçerek fark yaratmayı amaçlıyor. We Dream, teknoloji ve mimarlığı bir araya getiren bir teknoloji. Uygulama, marka veya şirketlerin bilgi kirliliği yaratmadan kullanıcı ile iletişime geçebilmesini sağlayan interaktif reklam projeleri geliştirilmesine imkan veriyor.

Pelin KADILAR / JCI Türkiye Başkanı
“Yeni fikir üreten gençleri desteklemek görevimiz”

İcat çıkarma!”, “Eski köye yeni adet getirme!“, “Çıkıntılık yapma!” yaklaşımının yerleşmiş olduğu toplumumuzda, bu söylemleri dikkate almadan, doğru bildiği girişimcilik yolunda gidebilme cesaretini gösteren, yenilik ve katma değer yaratmak için zaman ve emek harcayan, hayallerinden vazgeçmeyen tüm girişimci gençlerimizi tebrik ediyorum. JCI olarak, yeni bir girişime başlama konusunda motivasyonu ne olursa olsun, yapılmış olanı tekrarlamak yerine, felsefemiz olan “yaparak öğrenme” yolunu tercih eden gençlerimize destek olmak bizlerin en önemli görevidir. Dünyada ve ülkemizde ilkokullarda bile uygulanan yaratıcı düşünme, yeni fikir ve ürün üretme çalışmalarının çocuklarımıza olan pozitif etkisi önümüzdeki yıllarda kendini giderek daha fazla belli edecek; biz buna inanıyoruz.

Aslıhan AHIZKAL / Türk Telekom Kurumsal İletişim Direktörü
“Gençlerin inovatif fikirlerinin destekçisiyiz”

Yeni girişimlerin desteklenerek ekonomiye kazandırılması ülkemizin ekonomik büyümesi için büyük önem taşıyor. 2012 Küresel Girişimcilik Raporu’na göre, ülkemizde her 100 yetişkinden 12’si erken dönem girişimcilik faaliyetlerinde bulunuyor. Ancak biliyoruz ki genç nüfusumuz sayesinde yüksek bir girişimcilik potansiyeline sahibiz ve bu nedenle söz konusu rakamları daha da artırmamız mümkün. İşte bu nedenle gençlerin inovatif fikirlerini destekleyecek her türlü etkinliğin çok büyük bir değer yaratacağına inanıyoruz.

Türk Telekom olarak, ülkemizin dijital yaşam dönüşümünü hızlandırmada bilgi ve iletişim teknolojileri sektörüne liderlik ediyoruz. Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmasında inovasyonun ve girişimciliğin en önemli araçlardan biri olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle söz konusu kavramlar Türk Telekom’un 3D vizyonunun da temel odak noktalarından birini oluşturuyor. JCl’ın Yaratıcı Genç Girişimci organizasyonuna dört yıldır ana sponsor olarak destek vermekten büyük mutluluk duyuyoruz.Levent TAYLA / Turkuvaz Dergi Genel Müdürü
Geleceğimizi yaratıcı fikirler şekillendirecek

iş hayatında yeni ve yaratıcı fikirlerin geleceğin şekillendirilmesinde ne derece önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da jürimize ulaşan projeler birbirinden ilginç ve yaratıcı fikirlere dayanıyordu. Bizim onca fikir arasından yalnızca birkaç tanesini seçip ödüllendirmemiz, işin sembolik yanını oluşturuyor. Asıl hedefimiz ülkemizin dünya ekonomisinde daha ön sıralara taşırtması ise, bütün bu fikirlere ve hatta daha da fazlasına ihtiyacımız var demektir.

Jüri üyeleri…

Pelin Kadılar / JCI Türkiye 2013 Dönem Başkanı

Aslıhan Ahızkal / Türk Telekom Kurumsa! iletişim Direktörü

Oğuz Demir / Para Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Alemşah Öztürk / 41! 29? ÂjansKurucu 5 Melek Yatırımcı

Burcu Toprak Akdarı / Genç Yöneticiler ve İş Adamları Derneği Başkanı

Sina Afra? Markafoni Kurucusu ve CEÖ’su Melek Pulatkonak / Turkishwin Kurucusu

Engür Rutkay / Entrepreneurs Örganization Turkey Genel SekreteriBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu