Bilim - Teknoloji - İnovasyon

İHA’lara karşı elektronik savunma var mı?

ihalar2012’DE Texas Longhorns takımının renkleri olan turuncu beyaza boyalı küçük bir robot helikopter, takımın Austin’deki boş futbol sahasının üstünde yükseldi. Sonra birdenbire çimenlere çakıldı çünkü üniversiteden izin almış bir grup hacker kontrolü ele geçirmişti. Bundan birkaç gün sonra, New Mexico’daki White Sands Füze Üssü’nde aynı grup (yine izinle) üniversitenin 80.000 dolar değerindeki askeri İHA’sını ele geçirdi.

Austin’deki Texas Üniversitesi Radyonavigasyon Laboratuvarı’nın müdürü olan Todd Humphreys “Yaptığımız saldırıyı daha önce kimse denememişti” diyor. En azından, resmi olarak. Fakat bu, saldırıyı tekrarlamanın zor olduğu anlamına da gelmemeli. Humphrey’nin ekibi İHA güvenliğindeki en büyük açığı kötüye kullanmak için nispeten basit, elde taşınır bir telsiz aygıtı kullandı.


Bu açık, İHA’ların yer bulmak için GPS uydularından gelen, kimliği doğrulanmamış konum verilerine ihtiyaç duyması.

Hem askeri hem de sivil sistemler bu veri aktarımına bel bağlıyor ama sadece askeri İHA’lar dışarıdan saldırılara karşı dayanıkLı dalga biçimlerinden yararlanıyor. Sivil GPS verileri şifresiz olmakla kalmıyor aynı zamanda tüm sinyal spesifikasyonları halka açık. Hacker’lar sivil bir İHA’yı uydu sinyaline benzeyen sahte sinyallerle kandırıp, aygıt üstündeki yazılımı tam da kendilerinin istediği gibi rota düzeltmesi için kandırabiliyor.

Mahremiyetine düşkün olup teknolojiden daha az anlayanlar içinse, İHA’ların kontrolünü almak değilde dalgalarını karıştırmak daha basit olabilir. Humphreys bunun için “Piyasada satılanlar yeterli,” diyor. “100 dolara internetten 3,5 kilometre mesafede etkili bir GPS karıştırıcı (jammer) satın alabilirsiniz. Bir dağın tepesinden ya da binanın çatısından GPS’İ daha geniş bir alanda devre dışı bırakabilirsiniz.”Bu tür saldırılar sadece uydu navigasyonunu, akıllı telefonları değil bankacılık ve enerji dağıtım ağlarını da vuruyor. Humphreys, “Farkında değiliz ama sivil GPS’e bağımlıyız,” diye uyarıda bulunurken “Karıştırıcı sinyal göndermek de, başka aletleri ele geçirmek de yasadışı. Fakat kanunlar çok da uygulanabilir değil” diyor. Ortalığı karıştırmaya niyetli birisi, birkaç saatte bir konum değiştirerek yakalanma riski olmadan sinyalleri karıştırabilir.

Humphreys sıradan halkın da mahremiyetini korumak isteyeceğini düşünüyor. “Bahçelerinin üstünde Amazon İHA’larının uçup komşulara kargo dağıtmasını reddeden bir alt kültür ortaya çıkacak,” diyor. “Hatta içlerinden bazıları ileri teknolojili saldırılarla İHA’ları ele geçirip duvarına asabilir bile, ama büyük kısmı daha ‘doğal’ bir yaklaşımı izleyecek. İçimden bir ses, sarıldıkları ilk şeyin sinyal karıştırıcı değil de av tüfeği olacağını söylüyor.”

Kısa cevap: Var ama büyük oranda yasadışıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu