Cuma , Haziran 22 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / İç Çekirdeğin Yaşı

İç Çekirdeğin YaşıDünyanın çekirdeği, iç çekirdek ve dış çekirdek olarak adlandırılan iki ayrı katmandan oluşuyor. Merkezde yer alan ve katı haldeki demirden oluşan iç çekirdek, sıvı haldeki dış çekirdek tarafından çevreleniyor. Geçmişte çekirdeğin tamamının sıvı halde olduğu, ancak zaman içinde çekirdeğin soğumasıyla beraber katılaşmanın başladığı ve böylece iç çekirdeğin ortaya çıktığı düşünülüyor.

Günümüzde iç çekirdeğin yaşı hâlâ bilimsel tartışmalara konu oluyor. Uluslararası bir araştırma grubunun yaptığı son çalışmalar, iç çekirdeğin günümüzden yaklaşık 1-1,5 milyar yıl önce oluşmaya başladığına işaret ediyor. Dr. A. J. Biggin ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Nature’da yayımlandı.
îç Çekirdeğin Yaşı

Çok eski zamanlarda oluşmuş kayalar üzerinde yapılan çalışmalar, günümüzden yaklaşık 1-1,5 milyar yıl önce Dünya’nın manyetik alanının büyüklüğünde önemli bir artış yaşandığını gösteriyor. Araştırmacılar bu durumu iç çekirdeğin oluşmaya başlamasıyla açıklıyor.

Çünkü Dünya’nın manyetik alanı, çekirdekte sıvı halde bulunan demir alaşımlarının hareketlerinden kaynaklanıyor. îç çekirdeğin oluşmaya başlamasıyla beraber, dış çekirdeğin hafif elementler bakımından zenginleştiği, böylece dış çekirdekteki konveksiyonun ve Dünya’nın manyetik alanının büyüklüğünün arttığı düşünülüyor.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Güvenlikte İnovasyon İçin Kolları Sıvıyorlar

“Yalnızca güvenlikçiden değil, temizlikçiden, çaycıdan bile etkili güvenlik çözümleri bekliyoruz” Tüm sektörlere yön veren teknolojik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.