Salı , Ekim 17 2017
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Güneş Enerjisiyle Çalışan Solar Impulse 2 Geceleri Nasıl Uçuyor?

Güneş Enerjisiyle Çalışan Solar Impulse 2 Geceleri Nasıl Uçuyor?Çadece güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse 2 nin kanatlarının yüzeyi ve gövdesi 17 binden fazla güneş gözesi paneliyle kaplı. Kanat genişliği 70 metreden fazla olan Solar Impulse 2 geceleri de uçabiliyor.

Kanat genişliği dünyanın en büyük yolcu uçaklarından biri olan Boeing 747-8’den uzun olan uçağın ağırlığı (2300 kg) ise neredeyse bir otomobilinki kadar.

solar impulseUçak tekrar şarj edilebilir lityum-polimer bataryaları sayesinde geceleri de uçabiliyor. Yaklaşık 600 kg ağırlığındaki bu bataryalar, gün içinde uçağın havada kalmasını da sağlayan fotovoltaik güneş gözeleri tarafından şarj ediliyor. Ancak Solar Impulse 2 gece uçuşu sırasında havada kalmak için potansiyel enerjiden de faydalanıyor.

Aerodinamik tasarımı sayesinde gece uçuşu sırasında bir planör gibi süzülerek, elektrik enerjisine ihtiyaç duymadan dört saatten fazla havada kalabiliyor. Uçağın daha uzun süre bu şekilde hareket edebilmesi için pilotlar aşağı yönlü hava akımlarının olduğu bölgelerden uzak duruyor. Bu süreç uçağın gece uçuşu sırasında harcadığı elektrik enerjisi miktarının önemli oranda azalmasını sağlıyor. Uçağın yükselmesi gerektiği durumlarda ise bataryalardan sağlanan elektrik enerjisi kullanılıyor.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir