Pazar , Mart 18 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Gökdelenin tepesinden atılan bozuk para aşağıdan geçen birini yaralayabilir mi?

Gökdelenin tepesinden atılan bozuk para aşağıdan geçen birini yaralayabilir mi?Yüksekten düşen cisimlerin yerçekimi etkisiyle hızlanarak indiklerini hepimiz biliriz. Buna yerçekimi ivmesi deniyor.

gokdelen
Tabii ki gökdelenin tepesinden atılan bozuk para da aynı şekilde hızlanarak düşecektir. Ancak çarpma etkisi, metalden üretilmiş olmasına ve ivmelenerek düşmesine rağmen sandığımız kadar kuvvetli olmaz. Bilimsel deneyler bozuk paranın tıpkı ağaç yaprağı gibi düştüğünü gösteriyor. Çünkü yassı yüzeyi nedeniyle maksimum hıza ulaşması mümkün değil. Ağaç yaprağı kadar süzülmüyor belki ama neredeyse aynı ölçüde hava direncine maruz kalıyor. Havada hareket eden cisimlere hareketin ters yönünde uygulanan bu kuvvet bozuk paranın yaralayacak kadar hızlanmasına engel olur. Dolayısıyla aşağıdan geçen birinin kafasına düşecek olursa çarpışma esnasında hissedilecek şey çok hafif bir sızlamadır.

Kısa cevap: Çok zor

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Gelecek Dijital ve Akıllı Fabrikalarda

Dünyanın önde gelen teknoloji firmaları Türk sanayicisini Endüstri 4.0 uyumlu fabrikalar kurmaya davet ediyor. Teknoloji …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir