Cumartesi , Haziran 23 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Gök Gürültüsünün Sesinin İlk Fotoğrafı

Gök Gürültüsünün Sesinin İlk FotoğrafıDünya üzerinde her yıl yaklaşık 1,2 milyar yıldırım oluşur. Yıldırımların oluşum sürecinin ilk aşamasında fırtına bulutları içinde artı ve eksi elektrik yükleri birbirinden ayrılır. Bu sırada ortaya çıkan güçlü elektrik alan havayı oluşturan atomların ve moleküllerin iyonlaşmasına neden olur. İyonlaşma süreci elektrik yüklerinin havada taşınmasını sağlar. Yıldırımların oluşumu sırasında güçlü ışık parlamalarının yanı sıra şiddetli bir ses de ortaya çıkar.

Gök Gürültüsünün Sesi
Yıldırımlar esnasında havada elektrik yüklerinin taşınmasını sağlayan örümcek ağı şeklinde farklı kanallar oluşabilir. Southwest Araştırma Merkezi’nden bilim insanları bu kanalların farklı bölümlerinden yayılan ses dalgalarını inceleyerek yıldırımlar esnasında ortaya çıkan gök gürültüsünün nasıl oluştuğuna dair daha ayrıntılı bilgiler elde edilebileceğini düşünüyor. Araştırmacılar bu amaçla yapay olarak oluşturdukları yıldırımlar esnasında oluşan ses dalgalarını, oluştukları yükseklik algılanacak şekilde, bir dizi mikrofon kullanarak kaydetti. Özellikle yüksek frekanslardaki ses dalgaları incelendiğinde, elektrik yüklerinin taşındığı kanalların farklı bölümlerinden farklı şiddette ses dalgalarının yayıldığı anlaşıldı.

Araştırmanın yıldırımlar esnasında oluşan ses dalgalarının açığa çıkan enerjiyle ilişkisinin anlaşılmasına da yardımcı olabileceği düşünülüyor.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Güvenlikte İnovasyon İçin Kolları Sıvıyorlar

“Yalnızca güvenlikçiden değil, temizlikçiden, çaycıdan bile etkili güvenlik çözümleri bekliyoruz” Tüm sektörlere yön veren teknolojik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.