Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Giyilebilir Teknolojiler

Günlük hayatımızı kolaylaştıran, iş süreçlerini basitleştirip hızlandırarak zaman kazandıran teknolojilerin yeni yılda ses getireceğini belirten uzmanlar, 2015’in en çok konuşulan teknoloji akımının giyilebilir cihazlar olacağını söylüyor.

giyilebilir teknolojiler

Vücudumuza Entegre Cihazlar

Teknolojiyi, interneti vücudumuzda ve giysilerimizin üzerinde taşımamızı sağlayacak giyilebilir cihazlar 2015 yılının en popüler teknoloji akımı olacak. Geçtiğimiz yıllarda ilk örnekleri piyasaya çıkan akıllı gözlüklerin yetenekleri gün geçtikçe gelişecek. Ünlü bir markanın çıkaracağı akıllı saat modelleri, 2015 yılının en çok konuşulacak ve talep görecek giyilebilir teknolojik ürünü olacak. Bu akıllı saatle internete girecek, telefon görüşmesi yapacak, mesajlarımızı okuyabileceğiz. Müzik dinleyecek, fotoğraf, video çekecek, e-posta ve SMS mesajlarımıza sesli yanıtlar vereceğiz. İş yaşamının yönetilmesinde, sağlık ve spor alanlarında bu tür giyilebilir cihazları kullanacağız.

giyilebilir teknolojiler1

Ev Yapımı Elektronik Ürünler

3D baskı ve basılı elektronikler gelecekte birbirini tamamlayan teknolojiler olarak hayatımıza girecek. 3D baskı ile her türlü nesnenin kopyasını basmamızı sağlarken, basılı elektronikler plastik, silikon, cam, tekstil gibi esnek malzemeler üzerine elektronik devre basmayı sağlayacak. Böylece hem hafif ve bükülebilen elektronik cihazların üretilebilecek hem de 3D baskı ile basılan nesnelerin elektronik cihazlara dönüşmesi sağlanacak. Bu iki alanda 2015 yılında önemli gelişmeler yaşanması bekleniyor. 2015’te 3D baskı maliyetleri azalacak ve 3D baskı daha da yaygınlaşacak.


İnternetle Konuşan Eşyalar

Akıllı saatler, telefonlar, otomobiller, gözlükler derken çok yakında hemen hemen her nesne internet ve bluetooth teknolojisi üzerinden birbirine bağlanabilecek. Ağ kavramı farklı bir anlam kazanacak. İnternet üzerinden her alete komut verebileceğiz. Örneğin siz eve gitmeden kahve makineniz kahvenizi yapmış, televizyonunuz izleyeceğiniz filmin gösterileceği kanalı açmış olacak. Eşyalarınız birbiriyle konuşacak ve internet üzerinden işlevleri yönetilebilecek.

giyilebilir teknolojiler2

Gerçekmiş Gibi Hissettiren Cihazlar

2015 yılında günümüzde pilot adaylarının kullandığı uçuş simülatörlerinden oyun severlerin kullandığı oyunun içindeymiş hissi veren gözlüklere kadar birçok alanda sanal gerçeklik teknolojisi yeni örnekleri ile karşımıza çıkacak. Teknoloji şirketlerinin sanal gerçekliğe yaptığı yatırımlar 2015’te sıra dışı sanal gerçeklik uygulamalarını deneyimlememizi sağlayacak. Yakın bir gelecekte giyilebilir cihazların desteği ile örneğin sanal bir okulda ders görebilecek, daha temeli atılmamış bir evin içini gezebileceğiz.Konuşan Görüntülü Belgeler

İnternetin ve mobil teknolojilerin en çok etkilediği alanlardan biri de baskı sektörü. 2015 yılında ses getirecek uygulamalardan biri de akıllı etkileşimli belgeler olacak. Basılı belgeler üzerinde yer alacak mobil QR kodlar, barkodlar ve sanal gerçeklik uygulamaları kâğıt belgeleri ses, resim ve vide-o barındıran etkileşimli akıllı belgelere dönüştürecek. Şirketler pazarlama ve reklam çalışmalarını akıllı etkileşimli belgelerle yapacak. Böylece baskı işletmelerinin düşen baskı hacmi tekrar artacak.

Bulutların Üzerinden İş Yapmak

Bilgi ve verinin saklanma ve paylaşılma adresi 2015 yılında da bulut ortamlar olacak Kişilerin ve kuruluşların her geçen gün daha fazla güven duyarak kullanmaya başladığı bulut ortamlara geçiş artarak devam edecek. Bulut sadece bilgi ve verinin ar-şivlenip saklandığı yer değil, bilginin paylaşıldığı, başka araçlara aktarıldığı bir transfer noktası olarak kullanılacak. Belgeler bulut yani çevrimiçi bilgi dağıtım sistemi üzerinden basılacak, saklanmak üzere çevrimiçi ağa gönderilecek ve bulut aracılığı ile paylaşılacak. Son teknolojiyle üretilmiş ofis araçları da bilgiyi çevrimiçi ağa kopyalamayı, paylaşmayı ve bulut üzerinden belge basmayı sağlayacak. 2015 yılında bulutla bağlantı kurabilen makineler en çok talep gören ofis cihazları olacak.

giyilebilir teknolojiler3

Her Yer Ofis Her Yer Çalışma Alanı

2015 yılı Türkiyede de şirketlerin çalışanlarını daha çok evden çalıştırdığı bir yıl olacak Notebo-ok, akıllı telefon, tablet gibi akıllı cihazların kullanımının yaygınlaşması ile iş yapma şekilleri de değişiyor. Büyük şehirlerdeki aşırı trafik yoğunluğu da, şirketlerin çalışanlarını, mobil ve uzaktan çalışmaya yönlendirmesine neden oluyor. Şirketlere VPN bağlantılarla erişmek, IP telefon ve video konferans gibi teknoloji altyapılarını kullanmak, çalışanların şirketteymiş gibi evlerinden işlerini takip etmesini sağlıyor. Geçtiğimiz yıl küresel kuruluşların %51’i mobil/uzaktan çalışma süreçlerini uygulamaya koydu, %77’si ise kişisel mobil cihazların iş için kurumsal ağlara bağlanmasına izin verdi.Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu