Girişimcilik Haberleri

Geliştirdiği yarış otomobilini dünyaya satıyor

Türkiye kendi otomobil markasını yaratabilir mi?’sorusu sık sık gündeme gelip tartışılırken hayallerinin peşinden giden Avdagiç Ailesi, Türkiye’nin ilk yerli üretim yarış otomobilini üretmeyi başardı. Üstelik geliştirdikleri bu otomobili ABD, İngiltere ve İsveç’e de satıyorlar.


Avitaş’ın temelleri 1969 yılına dayanıyor. Yüksek makina mühendisi Eşref Avdagiç’in kompozit plastikten komponentler üretmek amacıyla kurduğu Avitaş, o dönemde özellikle otomotiv sanayiine yönelik çözümleriyle öne çıkıyor. Mercedes Benz, Renault, Isuzu gibi pek çok uluslararası markaya hizmet vererek hızlı bir büyüme sürecine giriyor.

yaris oto

İkinci kuşak Halid Avdagiç’in otomobil yarışlarına olan tutkusu ise şirketi bambaşka bir noktaya taşıyor. 1987 yılından bu yana otomobil yarışlarına katılan Halid Avdagiç, hayallerinin peşinden gitme kararı alarak 2008 yılında Türkiye’nin ilk yerli yarış otomobilini üretmek amacıyla Avitaş Motorsport’u kuruyor. Uzun uğraşların sonucunda 2009 yılında Avdagiç ailesinin hayalleri gerçek oluyor. Avitaş’ın genel koordinatörlüğünü yürüten Halid Avdagiç, “Hedefimiz Türkiye’nin ilk yerli yarış otomobilini üretmekti ve bunu başardık. Üstelik yurtdışı-na satarak bu başarımızı tescilledik” diyor.

Dünya şampiyonasında yarışıyor

Şirket ralli ve rallikros için hazırlanan, hem tasarımı hem de üretimi Türk mühendislere ait olan araçlarıyla yurtdışında da adından söz ettiriyor. Kendi markasıyla geliştirdiği rallikros yarış otomobillerini, ABD, İngiltere ve İsveç’e satıyor.

Motosiklet motorlu Control 1 yarış otomobili, elektrikli otomobili Control 2 gibi farklı ürünler geliştiren şirket Control 4’le dünya şampiyonalarında boy gösteriyor. Avitaş’ın geliştirdiği araçlar, RX Lites olarak adlandırılan Dünya Rallikros Şampiyonası’nda özel bir seg-mentte yarışıyor. Bu segmentteki tüm araçları Avitaş üretiyor.

Önümüzdeki beş yıllık süreç için Dünya Rallikros Şampiyonası’nda kullanılacak otomobil üretimi de dahil olmak üzere RX Lites serisinin tüm haklarını satın aldıklarını söyleyen Avdagiç, “Bugüne kadar 30 adetin üzerinde üretimini gerçekleştirdiğimiz otomobillerimiz ile Dünya Rallikros Şampiyonası operasyonunu geliştirmek ve büyütmek arzusundayız” diye konuşuyor.

Araçlar, 4WD-4 tekerlekten çekiş, 310 BHP gücünde ve 1.100 kg ağırlığında. Halid Avdagiç, “O’dan saatte 100 km hıza çıkması dört saniyenin altında olan safkan bir yarış otomobili olarak tanımlayabiliriz” diyor. Otomobilin ana yapısı boru konstrüksiyonundan oluşuyor. Kaportası ise yüksek dayanımlı karbon kom-pozitten üretiliyor.

Binek üretimine bilgi desteği

Yarış otomobili üretmenin ciddi bir know how ve deneyim gerektirdiğine dikkat çeken Avdagiç, “Bu araçlar binek otomobillerle karşılaştırıldığında pek çok özel donanım ve teknolojiye sahip oluyorlar. Hatta günümüzde binek otomobillerde kullanılan pek çok yeni teknoloji bu araçların üretiminde keşfediliyor” diyor.Tutkuyla başladıkları bu projede ciddi bir birikim elde eden Avitaş’ın binek otomobil üretimine başlama planı ise bulunmuyor. Kısa ve orta vadede binek otomobil üretmeyi düşünmediklerini söyleyen Avdagiç, “Orta ölçekli otomotiv fabrikalarında dakikada 1 adet otomobil üretilirken, Avitaş haftada 1 adet üretim kapasitesi ile süreçlerine devam etmektedir. O yüzden özellikle maliyetler açısından bizim için mantıklı değil. Ama yarış otomobili üretiminden elde ettiğimiz know hovv’ı, isteyen tüm firmalarla paylaşmaya hazırız” diye konuşuyor.

İhracatın payını artıracak

Avitaş, 2015’te yüzde 12 büyümeyi hedefliyor. Asıl büyümenin ise ihracatta yakalanması planlanıyor. Cironun içinde yüzde 15 olan ihracatın payının 2015’te yüzde 25’e çıkarılması hedefleniyor. 2015 için hedef pazarlar arasında Fransa, İtalya ve ispanya bulunuyor.

Türkiye’de otomobil sporlarının temel sorununun sporu yapanlar ile seyirciler arasındaki uçurum olduğunu söyleyen Avdagiç, otomobil yarışlarında en büyük zevki sürücülerin aldığını söylüyor. Yaşanan heyecanın seyircileri ile paylaşılabileceği en iyi mecranın ise rallikros yarışları olduğuna dikkat çeken Avdagiç, “Bu nedenle ucuz halk yarışları teşvik edilmeli ve bu konuda gerekli altyapı yatırımları yetkili kurumlar tarafından oluşturulmalı” diye konuşuyor.

SavunmaSanayi’ne sistem üretiyor

Avitaş’m dört ana ürün grubu bulunuyor. En önemli üretim alanı Türkiye’de yerleşik otomotiv ana sanayi şirketlerinin kompozitten mamul ürünlerinin tasarımı ve üretiminden oluşuyor. Şirket, Türkiye’de otomobil üreticilerine kompozit komponent verebilen tek firma. Bunun yanında otobüs, kamyon, traktör üreticileri için birçok kompozit komponent üretiliyor. İkinci üretim sahası ise demiryolu araçları. Bu sahada nitelikli üretim yapma imkanına sahip olduklarım söyleyen Avdagiç, “Demiryolu sektörü için gerekli olan IBIS sertifikasına kompozit sektöründe sahip iki firmadan biriyiz” diyor. Ayrıca savunma sanayi için yüksek niteliklere saiıip kompozit ürünler ve sistemler üretiliyor. Şirketin AR-GE ve üretim süreçleri 11 bin 500 metrekare kapalı ve 12 bin 200 metrekare açık alana sahip olan tesislerinde gerçekleştiriliyor.

Rallikros yarışları uç kategori üzerinden düzenlenen, kısa süreli ve sadece sürücünün (kopllotsuz) yarışabildiği, amatörler için uygun dalıa düşük bütçeli organizasyonlar olarak kabul ediliyor. Bu yarışmalara rallilere katılan ve homologasyonu olan otomobillerin yanı sıra, homologasyonu bitmiş, eski yarış otomobilleri de Grup H yönetmeliğine uygun olarak kategori üçte katılabiliyor.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu