Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Fotoğrafına Bak, Nasıl Hissediyorsun Öğren

Microsoft bu ara Windows, Xbox, Surface, Microsoft Band, Holo Lens derken yıllardır üzerine yapışıp kalmış kurumsal izleri biraz olsun silmek için ilginç şeyler yapıyor.


Örneğin geçtiğimiz Nisan ayında fotoğraftan yaş tahmini yapan web sitesiyle dünya medyasına çarşaf çarşaf haber olmuştu. Şimdi de benzer bir yaklaşımla fotoğrafınıza bakıp duygu durumunuzu analiz eden yeni bir projeye girişmiş. projectoxford.ai adresindeki Emotion Recognition bölümüne fotoğrafı yüklediğinizde öfke, mutluluk, korku, üzüntü, şaşkınlık ve iğrenme gibi sekiz duygudan hangisine ne kadar yakın olduğunuzu şıp diye öğreniyorsunuz. Tabii projenin deneme aşamasında olduğunu ve her zaman doğru sonuçlar vermeyebileceğini de ısrarla belirtiyorlar.

Fotoğrafına Bak, Nasıl Hissediyorsun Öğren

Peki böyle bir uygulama ne işe yarar? Lüks araba üreticisi Bentley’nin zengin müşterilerine 250 bin dolarlık araba satmasına yarar. Bentley, bir pazarlama hamlesinin parçası olarak cep telefonu kameranızdan ruh halinizi analiz eden Inspirator adlı bir uygulama yayımlamış. Uygulama size farklı modeller gösteriyor ve hangisinin sizi en çok mutlu ettiğini bulmaya çalışıyor. Dünya işte böyle bir yer haline geldi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu