Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Filmlerde Beliren Kodlar Gerçekte Ne İşe Yarıyor?

Filmlerde ve dizilerde ara sıra karşılaşırsınız: Kahramanımızın bilgisayar başında bir şifreyi çözmesi, başka bir sisteme sızması, bir virüsü alt etmesi veya dosya yüklemesi gerekmektedir. Komut satırını açar, ekranda bir dizi karmaşık bilgisayar kodu akmaya başlar, kahramanımız da klavyede tıkır tıkır bir şeyler yazarak işini halleder. Peki ama filmler ve dizilerde ekrana yansıyan bu kodlar acaba gerçekte ne yapar hiç düşündünüz mü? Filmin konusuyla ve o an yapılan şeyle gerçekten bir ilgisi var mı, yoksa gelişigüzel akan satırlardan mı ibaret?

kodlar

Meraklı birTumblr kullanıcısı bu işi sorgulamaya karar vermiş, filmler ve dizilerde karşısına çıkan kodların analizini yapmaya başlamış. Yaptığı iş haber olup kısa sürede ses getirince, bu kez binlerce kullanıcı yakaladıkları ekran görüntülerinde yer alan kodları ve analizleri paylaşmaya başlamış. Bu kullanıcılar sadece kodun ne iş yaptığını söylemekle kalmıyor, nereden geldiğini de araştırıyor. Buldukları tüm sonuçları da moviecode. tumblr.com adresinde biriktiriyorlar.


Arşivin derinlerine indikçe Terminator’den Dilberfe kadar son derece zengin bir görüntü koleksiyonu üzerinde yürütülen çalışmaların sonucunu görebilirsiniz. Kodların kimi Fortran çıkıyor, kimi Engadget gibi ünlü sitelerin HTML dökümü, kimi basit bir Java Script kodu. Aralarında VVordpress kaynak kodu kullanan da var, 1980’de geçen bir sahne için 1990’larda ortaya çıkmış bir bilgisayar programlama dilini kullanan da. Özellikle programlamaya ilgi duyanlara kesinlikle tavsiye ederim.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu