Cuma , Haziran 22 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Farelerde Timüs Bezi Yeniden Üretildi

Farelerde Timüs Bezi Yeniden ÜretildiEdinburgh Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı ilk kez canlı bir organı yeniden üretmeyi başardı. Önemli bağışıklık hücreleri üreten timüs bezi laboratuvar farelerinde yeniden üretildi. Dr. N. Bredeııkamp ve çalışma arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçlan Developmenfta yayımlandı.

Timüs Bezi

Bağışıklık sistemi için önemli bir organ olan timüs bezi yaş ilerledikçe işlevini kaybetmeye başlıyor.
Bu durum yaşlı insanların hastalıklara daha kolay yakalanmasına neden oluyor. Araştırmacılar timüs bezinin yenilenmesini sağlayan ve ileri yaşlardaki farelerde işlememeye başlayan bir mekanizmayı yeniden etkin hale getirdi.

Deneyler, timüs bezinin yeniden etkin hale geldiğini ve daha fazla hücre üretmeye başladığını gösterdi. Çalışma, tek bir proteinin kullanılmasıyla memelilerdeki organların yeniden üretilebileceğini göstermesi açısından önemli.

İnsanların ve farelerin genetik olarak yakın akraba olması, insanlardaki timüs bezlerinin etkinliğinin de benzer biçimlerde artırılabileceğini düşündürüyor. Böylece yaşlı insanların vücutlarının hastalıklara karşı daha dirençli olması sağlanabilir.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Güvenlikte İnovasyon İçin Kolları Sıvıyorlar

“Yalnızca güvenlikçiden değil, temizlikçiden, çaycıdan bile etkili güvenlik çözümleri bekliyoruz” Tüm sektörlere yön veren teknolojik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.