Pazartesi , Mart 18 2019
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / En Parlak Süpernova Gözlemlendi

En Parlak Süpernova GözlemlendiAstronomlar normal süpernovalardan 100 kat daha parlak bir süpernova gözlemledi. Dünyadan 10 milyar ışık yılı uzaklıktaki süpernova ile ilgili sonuçlar Astrophysical Journal’de yayımlandı.

En Parlak Sopernova

Süpernova ile ilgili ilk gözlemler aslında 2006da ve 2007de yapılmış. Fakat elde edilen veriler daha önce bilinen hiç bir mekanizma ile açıklanamamış. Araştırmayı yapan ekibin üyelerinden Dr. D. A. Howell, başlangıçta yaptıkları gözlemlere bakarak ne olayın süpernova olduğunu ne de Dünyadan hangi uzaklıkta olduğunu anladıklarını söylüyor. Aradan geçen zamanda yapılan çalışmalar ile gözlemlenen olayın süperparlak süpernovaların bir alt sınıfına ait olduğu anlaşılmış.
2019'da Çok Para Kazanma Yolları ve İş Fikirleri İçin Tıklayınız...

Çalışmalar süpernovanın enerjisini bir magnetardan (çok büyük bir manyetik alana sahip nötron yıldızından) aldığını gösteriyor. Hesaplara göre patlayan yıldız Güneş’ten birkaç kat daha bakımından hayli zengindi.

Bu yıldızın bugüne kadar bilinen en parlak süpernovaya sebep olmasının nedeni ise açısal momentumunun çok büyük olması.

Süperparlak süpernovalar sırasında yayılan ışık genellikle spektrumun morötesi kısmında olduğu ve Dünyanın atmosferi morötesi ışığı engellediği için bu süpernovalar bugüne kadar tam olarak gözlemlenememişti. Keşfedilen süpernovanın gözlemlenebilmesinin nedeni ise Dünyadan çok uzakta gerçekleşmiş olması. Süpernovadan yayılan morötesi ışık, Doppler kayması nedeniyle Dünyaya görünür ışık olarak ulaşıyor.

  Solucan Deliği Fiziği ve Zamanda Yolculuk
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Blokzinciri her sektörü etkileyecek

GEÇTİGÎMİZ hafta Blokzincir Ekonomisi İstanbul Zirvesi, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Zirveye, blokzinciri ve kripto para …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir