Bilim - Teknoloji - İnovasyon

En Fazla Kaç Koku Ayırt Edebiliriz?

Yıllardır insan burnunun yaklaşık 10.000 farklı kokuyu ayırt edebildiği düşünülür.


1920’li yıllara dayanan bu tahmin birçok bilimsel makalede de karşımıza çıkar.

Mart ayında Science dergisinde yayımlanan yeni bir çalışma bu tahminin aslında gerçeğin çok altında olduğunu gösteriyor.

koku

Tockefeller Üniversitesinden X\araştırmaaların yaptığı çalışmada farklı farklı kokular veren -çimenden kimyasal maddelere kadar-128 madde kullanıldı. Bu maddeler onlu, yirmili ve otuzlu gruplar halinde bir araya getirilerek çok sayıda değişik karışım hazırlandı.

Bu deneyde gönüllü olarak yer alan ve yaşları 20-48 arasında değişen 26 kişiye her defasında üç karışım koklatıldı. Koklatılan karışımların ikisi aynı, biri farklıydı ve gönüllülerden farklı kokuyu bulmaları istendi.Her gönüllünün 264 deneme yaptığı bu çalışmada  üç karışımdan hangisinin farklı olduğunun bulunmasmda ne kadar başarı sağlandığı ile ilgili istatistiki veriler oluşturuldu. Elde edilen veriler kullanılarak 128 koku maddesiyle yapılabilecek karışımlar hesaplandı. Yapılan hesaplamalar normal bir insan burnunun en az 1 trilyon kokuyu ayırt edebildiğini gösterdi.

Koku alma duyusunun ilk kez bu kadar kapsamlı incelendiği bu yeni çalışma insan burnunun algılama yetisinin bilinenin çok üstünde olduğunu ispatlıyor.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu