Cuma , Haziran 22 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / En Eski Denizkaplumbağası Fosili Bulundu!

En Eski Denizkaplumbağası Fosili Bulundu!Frankfurt’taki Senckenberg Araştırma Enstitüsünde çalışan Dr. E. A. Cadena ve Dr. J. F. Parham’ın yaptığı bilimsel çalışmalar 2007 yılında Kolombiya’da keşfedilen bir denizkaplumbağası fosilinin yaklaşık 120 milyon yaşında olduğunu gösterdi. Yaklaşık 2 metre boyundaki fosilin bugüne kadar bilinen en eski denizkaplumbağası fosili olduğu belirtiliyor. Daha önce bilinen en eski denizkaplumbağası fosili 95 milyon yaşındaydı. Araştırmanın sonuçları PaleoBios’ta yayımlandı.

denizkaplumbağası fosili
Kara ve tatlısu kaplumbağalarından türeyen denizkaplumbağalarının günümüzden 230 milyon yıl önce ortaya çıktıkları ve Mesozoik dönemde kar akaplumb ağaları ve denizkaplumbağalarının farklılaştığı düşünülüyor.

En eski kaplumbağa fosili, morfolojik özellikleri göz önüne alınarak Chelonioidea grubu altında sınıflandırılmış. Bu gruba giren kaplumbağalar, tropik ve tropik altı denizlerde yaşarlar. Günümüzde Chelonioidea grubuna giren denizkaplumbağaları arasında Hawksbill kaplumbağası ve yeşil denizkaplumbağası sayılabilir.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Güvenlikte İnovasyon İçin Kolları Sıvıyorlar

“Yalnızca güvenlikçiden değil, temizlikçiden, çaycıdan bile etkili güvenlik çözümleri bekliyoruz” Tüm sektörlere yön veren teknolojik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.