Pazartesi , Şubat 26 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / En Eski Denizkaplumbağası Fosili Bulundu!

En Eski Denizkaplumbağası Fosili Bulundu!Frankfurt’taki Senckenberg Araştırma Enstitüsünde çalışan Dr. E. A. Cadena ve Dr. J. F. Parham’ın yaptığı bilimsel çalışmalar 2007 yılında Kolombiya’da keşfedilen bir denizkaplumbağası fosilinin yaklaşık 120 milyon yaşında olduğunu gösterdi. Yaklaşık 2 metre boyundaki fosilin bugüne kadar bilinen en eski denizkaplumbağası fosili olduğu belirtiliyor. Daha önce bilinen en eski denizkaplumbağası fosili 95 milyon yaşındaydı. Araştırmanın sonuçları PaleoBios’ta yayımlandı.

denizkaplumbağası fosili
Kara ve tatlısu kaplumbağalarından türeyen denizkaplumbağalarının günümüzden 230 milyon yıl önce ortaya çıktıkları ve Mesozoik dönemde kar akaplumb ağaları ve denizkaplumbağalarının farklılaştığı düşünülüyor.

En eski kaplumbağa fosili, morfolojik özellikleri göz önüne alınarak Chelonioidea grubu altında sınıflandırılmış. Bu gruba giren kaplumbağalar, tropik ve tropik altı denizlerde yaşarlar. Günümüzde Chelonioidea grubuna giren denizkaplumbağaları arasında Hawksbill kaplumbağası ve yeşil denizkaplumbağası sayılabilir.

Mutlaka Okuyun:  Ucuz, Verimli Güneş Gözeleri
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Türkiye’de Yapay Zekâya Yatırım Yapan Şirketler

Bu yıl en çok konuşulan teknolojilerden biri de yapay zekâ ve ChatBot’lar. Türkiye’de çok sayıda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir