Pazartesi , Aralık 11 2017
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Ekranlardaki Mavi Tondan Kaçış Sürüyor

Ekranlardaki Mavi Tondan Kaçış SürüyorBilgisayar ekranlarından yansıyan ışıkta yer alan mavi ağırlıklı rengin gece uykusunun en büyük düşmanı olduğu ortaya çıktığından beri birçok şirket bu alanda farklı çözümler üretmeye başladı.

Ekranlarda Mavi TonDaha önce bu köşede bilgisayar için kullanabileceğiniz F.lux’tan ve cep telefonları için üretilen mavi ışık filtresinden bahsetmiştim. Bunların üzerine geçenlerde Amazon Fire tabletlerine akşam saatlerinde mavi ışık yoğunluğunun azalmasını sağlayacak Blue Shade filtresini ekledi, Google da Play Books uygulamasına Night Light özelliği koydu. Bilgisayar tamam, tablet tamam, akıllı telefon tamam.

Peki ne kaldı? Televizyon. Onu da Drift TV adlı bir cihazla çözmüşler. Televizyona gelen sinyali HDMI kablosuyla Drift TV’ye yönlendirip oradan televizyonunuza aktarırsanız bu akıllı kutu gece yatma saati yaklaştıkça yüzünüze yansıyan mavinin oranını giderek azaltıyor ve mavi rengin melatonin hormonunun salgılanması üzerindeki baskılayıcı etkisini ortadan kaldırarak kesintisiz bir uyku çekmenize yardımcı oluyor.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Bilgisayar pazarı ve notebook segmentinin yükselişi

Bilgisayar pazarı yıllar içinde büyük bir dönüşümden geçti. Farklı segmentlerin dahil olduğu, boyutların giderek küçülüp …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir