İş Fikirleri

Düşük Sermayeyle Yapılabilecek 15 Yeni İş Fikri

Hayvanseverler de son modayı izleyebilir

AMERİKALILAR yılda 33 milyar doları evcil hayvanlar için harcıyor. Avrupa Birliği’nde ise Fransa, Almanya bu harcama yarışında başı çekiyor. Kedi, köpekler ön sırada olmak üzere tüm evcil hayvanlar yeni bir mesleğin doğmasına yol açmış. Şapkalar, gömlekler, çizmeler, eşarplar, gözlükler, kazak ve yağmurluklar…


Şimdi yeni bir moda akımında moda sayılabilecek hayvan giysileri de yer alıyor. Üstelik şaşırtıcı tasarım modelleriyle evcil hayvan mağazalarının dışında sadece giysi satan pet butikleri de dikkat çekiyor. Burada hayvanlara ilişkin hemen her şey var. Bu gelişme yeni bir mesleğin doğmasına yol açmış: Köpek ya da kediler için moda tasarımcılığı!

Konu öylesine gelişmiş ki, pet zincirlerinden, pet mağazalarından çok, bu yerlere ürün satan imalatçılardan sipariş alınıyor. Kedi, köpek giyim aksesuarlarını üreten iş yerleri ise ayrı bir sektör haline gelmiş. Web siteleri aracılığıyla çevrimiçi satışlar yapmak, gazete, katalog, dergi çıkarmak bile adet moda halini almış.

Hızla gelişen sektörün tertiplediği fuar ve sergiler ise şaşırtıcı biçimde sosyal yaratıklar. Gün-düzcü hayvan pansiyonlarının özelliği hayvanları motosikletli ve kamyonetli kuryelerle sabah evden aldırmak, akşam sahiplerine götürüp teslim etmek.

Pansiyon yöneticileri aynı zamanda havlama eğitimi, kuaförlük, oyun kurgulama gibi pek alışık olmadığımız işlerden de sorumlu. Uzmanlaşma konusu ne olursa olsun hizmet konusunda da profesyonelleşmek esas.

Hayvan severlere hizmette sınır yok

ÜLKEMİZDE de ufaktan gelişen pet eksenli işlerin bir de arka planı var: Tasma, zincir gibi tüm hayvan aksesuarlarını üretmek, hayvanların zaman geçireceği oyuncakları tasarlayıp geliştirmek… Bunların içinde tıpkısından ayırt edilemeyen kemikler, yiyecekler ve her çeşitten ıvır zıvır bulunuyor.

Ürünlerin içine sağlığı etkilemeyecek ve ortam hijyenini bozmayacak şekilde çekici kokular yerleştirilmesi ise en yeni trendlerden. Keza, bu oyuncaklara insan sağlığım etkilemeyecek, ortamı kirletmeyecek vitamin ve mineral solüsyonları dahi sürülebiliyor. Örneğin sadece ABD’de hayvan oyuncaklarının sayısı üç bini aşmış durumda.

Çoğu dışkılama alışkanlığını disiplin altına almak veya ses kontrolü yapmak gibi amaçlarla üretilen nesneler akıllı oyuncaklara dönüşmüş. Ürün satışı için mağazadan çok internet kanalı kullanılıyor. Satılan ürünlerin çoğu patentli ve sertifikalı. Özel dizayn edilmiş elektronik oyuncak ve oyun aletlerinin bulunması da sektörün sınırlarını her yıl daha da genişletiyor. Bazı oyuncaklar ise hayvan severler tarafından eğitim amacıyla kullanılıyor.

Bizim önerimiz bu aşamada yurt içine değil yurtdışma ihracat amaçlı oyuncak dizaynları yaratıp proje bazında satış yapmak; tabii, her buluşu patent koruması altına alarak… Bu konuyu başardığınızda çok sayıda müşteri çıkacağına emin olabilirsiniz. Unutmayın ki sadece bu konuda çalışan çok sayıda Çinli girişimci var ve iyi para kazanıyorlar. Her şey farklılık tarafından değişik bir bakışa bağlı. İcat edin kazanın!

Değerli satışları sanal müzenizden başlatın

ESKİ eşyalardan para kazanmanın en yeni yolu. Yasal olarak satılabilecek tüm antika gereç ve objelerin sergilendiği sanal bir müze düşünün. İzleyiciler çoğu zaman mekânsal bir algı içinde sitenizi ziyaret ediyor, yüzlerce eseri inceleyip her eser için teklif verebiliyor. Arkeolojik eserlerden çok otantik, folklorik, etnografik nesneler, sanat eseri değeri taşıyan eski resimler, antik sayılabilecek porselen vazolar, eskimiş, tedavülden kalkmış pullar ve banknotlar var. Dahası, el yazması kitaplar, tezyinat levhaları ve birbirinden ilginç yüzlerce obje…

Projemiz bir bakıma ‘sanal bit pazarı’ formatında. Siz sadece siteyi kuruyorsunuz; isteyen sizin normlarınıza uygun çekilmiş eserlerin görüntülerini gönderiyor; siz de sanal müzenin içine onları reprodüksiyon olarak yerleştiriyorsunuz. Gezmek, incelemek, bilgi edinmek bedava. Eserin sahiciliği, yaşı, ölçüleri, yerine göre ekspertiz değerleri tarafınızdan anons ediliyor. Bir bakıma sizin göreviniz mükemmel düzenlenmiş bir sanal müzede açık müzayede yapmak…

Batıda son teknik gelişmeleri içeren örnekleri var. Herkes bu sitelerde olduğu gibi müzenizi serbestçe gezebilir, sergilenen eserler hakkında bilgi alabilir. Tek koşul sergilenen eserin orijinal olması ve bunun tarafınızdan onaylanması.Sonrası kolay; kim en yüksek bedeli veriyor ise ona sahibi kanalıyla eseri göndermek. Bir bakıma satıcı ve alıcı arasında teşhir ve iletişim hizmeti. İşin sırlarım ABD ve Avrupa’da yayma giren bazı sitelerden rahatça öğrenebilirsiniz. Sistemle ilgili çok sayıda bazı incelikler bulunuyor.

İnternet sihirbazlarından çocuklara ders

BİLGİSAYAR eğitmenleri dünyada hala gündemde. Nedense ülkemizde bu iş pek yaygınlaşamadı. Her şeyimiz olan çocuklarımıza birebir eğitim için yüzme, müzik, matematik vb. için özel öğretmen tutuyoruz da baş döndürücü hızla ilerleyen internet eğitimi için bu yöntemi pek düşünmüyoruz.

En basitinden Batı ülkelerinde ve Uzakdoğu’da Windows, Linux uzmanlığı ile masaüstü yayıncılığını derinlemesine bilgiye dönüştüren 15 yaşın altında çok sayıda çocuk var. Bunlar okuldan arta kalan zamanlarını velilerinin önerisine uyarak kaliteli bir öğretmen nezaretinde web araştırmalarına, HTML, kelime işlemci eğitimlerine ayırıyorlar.

İşin ilginç tarafı bu dersler herhangi bir dershanede değil, 1-2 saatlik seanslar halinde öğrencilerin evinde gerçekleşiyor.

Birebir verilen bu eğitimin zor konularda bile en az üç kat verim sağladığı saptanmış. Çocuklar velilerin gözetiminde aldıkları bilgilerle hocalarını dahi hayrete düşüren işler başarabiliyor.

işin sim internet dünyasında adım duyurmuş öğretmenlerin verdiği derslerle yüz yüze eğitimi özendirip velileri ikna etmek. Sonuçta yapılan iş program yazılımlarının ilk denemelerine kadar gidebiliyor ve bir anda harika çocuklar ortaya çıkıyor.

Kendinizi gerçek bir bilgisayar eğitmeni olarak görüyor, bilgilerinizi çocuklara kolayca aktarabiliyorsanız, onlar sizi gerçekten birer kahraman olarak tanıyabilirler. Çocukların bilgisayar becerilerinin gelişmesinde kendinize özgü bir metodunuz varsa, bunu hemen paraya çevirmeye başlayabilirsiniz.

Sloganınız çocukları da birer bilgisayar dâhisi yapma iddiası olsun. Velilerden inanılmaz yoğunlukta talep alacağınızda emin olabilirsiniz. Saat ücretini verilen derslerin niteliğine göre kademeli olarak artırmayı unutmayın…Önceki sayfa 1 2 3 4Sonraki sayfa
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu