İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Düşük Sermayeyle Yapılabilecek 15 Yeni İş Fikri

Kurumlara özel espresso köşeleri

SİSTEM son birkaç yıldır özellikle Güney Amerika’da yaygınlaşmaya başladı; özellikle de Arjantin ve Brezilya’da… Proje gayet basit: Özel şirketler, otel fuayeleri, atölyeler, fabrika girişleri hatta yetişkin dershaneleri… Dizaynı bilgece hazırlanmış, albenisi olan, portatif köşeler ilgili yerlerin yaya trafiğine açık yerlerde basitçe kurulabiliyor.


Dışarıya değil içeriye servis yapmak esas. Baristalar özel giydirilmiş olup göğüslerinde kurumun amblemini taşıyorlar. Satılan nesneler ünlü markalara şapka çıkartacak nitelikte espresso ve diğer kahve çeşitleri. Şipşak kurulan köşedeki tüm aparatlar otomatik. Hijyen vazgeçilmezler arasında. Servis için tekerlekli arabaların dahi kimliği var. Sistem modern hale gelmiş bizdeki çay ocaklarının evrim geçirmiş hali. İşi kendi köşesinde yürüten baristalar dışında kimse yok.

espresso perfetto stand

Peki, bu projede asıl farklılık nerede? Bu ‘espresso köşeleri’ aslında kuruma hizmet veren bağımsız yapılanmalar. Girişimci hedef şirketleri ve işletmeleri ziyaret ederek sistemin nasıl işlediğini anlatıyor, onay aldıktan sonra ‘köşe’leri binaların en uygun yerine kuruyor. Servis başladığında sipariş veren aynı anda ödemeyi yapıyor, şirkette çalışan kahve ustalarına ve çay servisi yapan eleman kalabalığına gerek kalmıyor.

Köşeyi abartıya kaçmadan zenginleştirmek girişimcinin estetik tercihine kalmış. Sistemin farklılığı sadece hedef işyerlerinde hep aynı standartta hizmet verilmesi. Bir bakıma oturan çalışanları yürümeye zorlamak, kısa da olsa ne-feslenmelerini sağlayıp verimi arttırmak. Görüntü daima tek tip ve ayağa servis yok. Evet, kahveler peşin para da peşin! Karlılık ise brüt yüzde 65’e kadar yükselebiliyor.

Sanal dünyada dedektiflik yapmak

BİRAZ merak dürtüsü, biraz da uzmanlık. Tüm sermaye bundan ibaret. Elbette özel veri tabanlarım en iyi biçimde kullanmak şart. Yasal sınırlardan ayrılmadan ve kişilik haklarına müdahale etmeden yapılacak legal bir araştırma hizmeti bu.

Bayilik verilen bir kişi ya da kurumun kredibilitesini araştırmak, kayıp lise arkadaşlarını bulmak, senetle çalışan bir müşterinin geçmişte gözden kaçmış bir defosu var mı anlamak, görevlendirdiğiniz bir yüklenicinin tüm iş sicilini A’dan Z’ye çıkartmak, borçluları yakm takibe alıp ödeme performanslarını ölçmek, işe girme aşamasında olan bir adayın tüm geçmişini araştırmak, rakip şirket ve bireylerin güncel performanslarım ölçmek, alacaklısı olduğunuz ancak iflas etmiş görünen bir borçlunun gerçek öyküsünü ortaya çıkarmak, ortaklık yapacağınız birey ya da kurumlarm geçmişlerini analiz etmek, rakiplerin ödedikleri ya da ödeyemedikleri vergi miktarlarını doğrulamak, kritik bir görevden sonra kurum ya da işyerinizden ayrılan bir yöneticinizin rekabet yasağı anlaşmasına uyup uymadığını kontrol etmek…

istanbul dedektiflik

Buna benzer nitelikte kişisel ve kurumsal haklara tecavüz etmeden araştırma yaptırmak Batılı şirketlerin izlediği legal bir yol. Veri kaynağı ise öncelikle sanal dünyadaki kayıtlar, incelemeye açık arşivler ve tüm genelgeler ile basma mal olmuş çeşitli kupürler. Burada önemli olan bilgi teknolojilerinde uzmanlık ve yasal istihbarat toplamanın veri kaynaklarını bilmek.

Sır saklama yükümlülüğü içinde sözleşme akdiyle şirketlerle yapılacak bir iş. Batıda kurumsallaşan bu işin adını koyarak kurumsal bir yaklaşımla tüm şirketlere hizmet vermeniz mümkün. Burada ihtiyaç çok, ufku geniş yetenekli eleman sayısı ise çok az.

Tek başına veya küçük bir ekiple gerçekleşecek sanal dünya odaklı profesyonel araştırma hizmetinizin en iyi müşterileri yalnız şirketler değil avukatlar da olacak. Tekrar edelim; hukuk dışına çıkmadan legal araştırma yapmak koşuluyla…

Gayrimenkul ekspertiz raportörü olabilirsiniz

ALICILAR hayallerindeki evlerinde eksiksiz bir fizik muayene yaptırmak için bir ‘ev müfettişi’ kiraladıklarında çok da dikkatli olmalarına gerek yoktur. Belki de bu işin en yetkin uzmanı siz olabilirsiniz. Gerçi günümüzde bu işi kredi kullananlar için bankalar yapıyor ama alıcı bunca riske girerken daha fazla gözlem yapmaya ihtiyaç duyulabilir.


Konuya tam hakimiyet için inşaat, kadastro, deprem, çevre, botanik, tezyinat, boya, yeraltı suyu, meteoroloji gibi onlarca konuda bir hayli uzman olmak gerekiyor. Burada kastedilen derinlemesine bilgi sahibi olmak değil, tüm konularda sonuç raporun ‘olumlu olumsuz’ kutucuklarına işaret koyabilecek kadar donanımlı olmak.

Gayrimenkul yatirim fonu

İşiniz tüm yapısal ve sürpriz sorunlar için konutu baştan aşağı incelemek, vekalet aldığınız kişi ya da kuruma ayrıntılı rapor tanzim etmek. Düzeltilmesi gereken işlerde hangi servislerin alınacağı da raporda ayrıntılı olarak belirtilmeli, binaya ya da arsaya belli bir skala üzerinden not vermelisiniz.

Direkt sorumluluğunuz olmasa da bu işin doğru yapılması ününüzü arttıracak, kısa süre içinde tanınıp bu işi bir meslek haline getirebileceksiniz. Önemli olan burada sıradan bir emlakçımn ya da inşaat mühendisinin ötesinde tespite dayalı bilgiler vermek, gereğinde bu bilgileri açıklayıcı raporlarla sunmak. Ayrıca gelecekte böyle bir gayrimenkulün olası reytinglerini de çıkarıp müşterinize vermelisiniz.

Uzmanlık isteyen, gereğinde ekip çalışması gerektiren ciddi bir iş. Bu konuda kurumsallaşmış birey ve şirketler ABD’de var. Bunları inceleyip işin açılımlarını tek tek saptayabilirsiniz. Unutmayın yaptığınız hizmet emlakçilik değil, gayrimenkul ekspertiz raportörlüğü. Bu iş sır saklamasını bilenlerin yapabileceği çok kazançlı bir iş.

Duvar yazısı temizleme hizmetini küçümsemeyin

SANATSAL olanı var, olmayanı var. Sanatsal türde olsa bile bir süre sonra rengarenk duvar yazısı ve görseller cazibesini yitiriyor, tümden silinmesi gerekiyor.

Asıl sorunlu olanlar ise kaçak duvar yazıları. Yüzlerce çeşit görüntü ve karmaşık yazılar. Bunlar daha çok sprey boyalarla yapılıyor, tümüyle silinmeleri çok zor. Boyalar duvarın dokusuna işliyor, çıkarmak özel teknikler gerektiriyor. Kent estetiğine zarar veren bu yazıların içinde suç unsuru slogan, kaçak reklam ya da toplumun sinir sistemini bozacak ifadeler var. Üstelik çoğunun bulunduğu duvar üzerinden temizlenmesi için profesyonel hizmet gerekiyor. Genelde kaçak yazıların üstüne başka boya sürmek ya da yazıyı tümden kazımak ise ciddi sorunlara neden oluyor.

Duvar yazisi temizleme

Batıda genellikle metropollerde görülen bu furyaya dur demek neredeyse mümkün değil. ‘Graffiti’ olarak da anılan bu modadan şimdi neredeyse tüm kentler nasibini almış durumda. Güzeli var çirkini var. Konut yöneticileri, kurum ve belediyelerin sorunu haline gelen bu işi önlemenin yolu boya teknolojisini bilen ve boyaların nasıl temizlenmesi gerektiği üzerinde pratiği bulunan kişilerle anlaşmak.

Batıda örnekleri çok. Temizleme işlemi için vakit geçirmemek gerekiyor. Bizde bunu ilk başlatan girişimci siz olabilirsiniz. Başta belediyeler olmak üzere herkes size minnetle bakacak, çabalarınızın karşılığım bonkörce paraya dönüştüreceklerdir. Ekip halinde çalışmakta yarar var. Bol kazançlı sürekliliği olan bir iş. İlk yatırım için motosiklet dahil, birkaç araç ve gerekli kimyasal solüsyonlar yeterli.

Önceki sayfa 1 2 3 4Sonraki sayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu