İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Düşük Sermayeyle Yapılabilecek 15 Yeni İş Fikri

Devamlı yenilenen meslek: Birebir savunma eğitmeni

PEK yaygın olmasa da şimdi yeniden gündeme gelen bir meslek. ABD’de başlayan yeni uygulamalar hızla dünyaya yayılıyor. Kent merkezli yaşam için bir ihtiyaç olduğu konuşuluyor. Buna ‘öz savunma eğitmenliği’ de deniyor.


Aslında bireysel spor antrenöründen pek farklı olmasa da eğitilen kişilere bazı teknikleri göstererek yeni bir akım yaratmak mümkün. Öğretilen disiplinlerde karate yine en başta. Batıda özellikle kadın müşterileri hedef alan sistemde adeta bir patlama var. Kadınlar sadece karate eğitimi almakla kalmıyor, ani bir saldırıda ‘aikido’ tekniğiyle tehlikenin nasıl savuşturulacağım da öğreniyor.

Birebir savunma egitmeni

Aslında kadın erkek talebi birbirine eşit. Öğretmen sertifikası olanlar bu işin eğitimini vermede daha şanslı. Dersler grup terapisi yapar gibi psikolojik ve tıbbi bilgileri de içine alıyor. Birebir ders alan bireyler azımsanmayacak kadar çok. ‘Saldırıyı nasıl tahmin edersiniz’ sorusuyla başlayan eğitim ortalama 10 gün sürüyor. Yüz okuma, mimik analizi, kirli aura saptaması gibi sıra dışı dersler de var.

Ayrıca bir saldırı sırasında cezai sorunlara uğramadan önleyici hangi hareketleri yapacağınız öğretiliyor. Kolluk güçlerine en kısa ulaşımın da anlatıldığı eğitimlerde elektronik haberleşme sistemlerinin bilinmeyen özelliklerine çokça değiniliyor. Tüm bu işlere meraklıysanız, örneğin erkek eğitmen olarak askerliğinizi komando olarak yapmışsanız şansınız biraz daha fazla.

Eğitim konusunda kadın eğitimcilere de epey iş düşüyor. Kentlerde yaşanabilecek olağanüstü durumlarda can güvenliğini korumanın yollarını öğreten sistemin belli bir disiplin formatı olduğu unutulmamalı. İlgi göreceğine inandığımız, kurumsal bir sistem içinde gerçekleşebilecek yepyeni bir iş.

CV yazmanın standart dışı tekniği olur mu?

SOSYAL medyada bu kadar yol alınmışken bu soru biraz garip görünebilir. İnternette onlarca şablon, yazı stili, çerçeve ve örnek taslaklar var. Tamam, bunlar doğru, fakat her şey bir tek kalıp içine hapsedilemez. İş başvurusu yapan bireyin kendine özel, orijinal nitelikte bir öyküsünün olması lazım.

İşte hep kalıplaşmış örneklere göre iş arayan ABD ve AB vatandaşı gençler şimdi bu işin uzmanlarından ders alarak kendileri için çok özel CV’ler hazırlıyor. Amaç sürünün peşinden ayrılıp kendini gösterebilmek; yüzlerce adayın arasından sıyrılıp ayrıcalıklı bir konumda olmak. Hizmet verilen aday için önemli olan kâğıt üzerinde kişiliği öne geçirerek en iyi aday algısını yaratıp sonuç almak. Şimdi bu konuda otomatik eleme yapan bilgisayarları dahi atlatan kapak yazısı ve özgeçmiş örnekleri var.

CV yazma

Bu işin sırlarını öğreten eğitmenler iş arayan adaylara yol yöntem gösteriyor, ciddi paralar kazanıyorlar. Sistem sosyal medya kadar yüz yüze görüşme metotlarıyla da ilgili. İş başvurularını röportaj ve sesli mesajlarla süslemek bile mümkün.

Lazerli yazıcılarda yüksek kaliteli görüntüler kullanılması elektronik yazışmalarda bile vazgeçilmezler arasında. Bu konuda eğitimler birebir olacağı gibi grup şeklinde de gerçekleşiyor. Talep daha çok yüz yüze CV hazırlanması yönünde.

Karar verici kişileri etkilemek için bilinmeyen tekniklerin öğretilmesi işte tam da bu aşamada başlıyor. İlginç kombinasyonlar var. Sermaye gerektirmeyen, kulaktan kulağa reyting aldıkça öne çıkan, kendi kendinin reklamım yapan yeni nesil bir konu.

Her konuda panel ve seminerler düzenleyebilirsiniz

TABİİ yeteneğiniz, bilgi birikiminiz ve organizasyon beceriniz varsa… Basın çevrenizin, iş deneyiminizin ve sektörde çalışmış olmanızın da artı unsurlardan olduğunu unutmayın. Seçeceğiniz konularda kendiniz derinlemesine uzman olmak zorunda değilsiniz. Önemli olan iş dünyasının ve kamuoyunun dikkatini yeterince çekecek konulara odaklanmak.

Konuşmacıları davet etmek, programları bilimsel tekniklere uygun olarak hazırlamak sizin sorumluluğunuzda. Konu cazip ise başta bankalar ve kurumlarla yapacağınız sponsorluk sözleşmeleri hem kazancınızı hem de katılımcı sayısını artıracaktır.

seminer

Önemli olan klasik yaklaşımlardan uzak durarak gündeme oturabilecek, iş dünyasına yeni bir soluk getirecek farklılıkları ortaya koymak. Tıpkı televizyon yayıncılığında olduğu gibi kamuoyuna mal olmuş isimlerle toplantıları gerçekleştirmek yoğun ilgiyi pekiştirecek, belki de sizi aranan mükemmel bir organizatör yapacaktır.

İhtiyaç duyulan farklı konuları önce ana sponsor bağlantınıza sunun ve tartışın. Toplantı düzeni ve yer seçiminde titizlik gösterin. Oturumların dizaynı ve konuların açılımlarıyla ilgili cazip önerileriniz olsun.


Bu iş gelişmiş ülkelerin çoğunda öne geçen mesleklerden biri. Kurumsallaşmanız gerekiyor ise çekinmeyin. Kuracağınız ekip gündemdeki boşlukları saptayacak, size ülke ekonomisine katkıda bulunmanın ayrıcalığını yaşatacaktır. Her başarılı organizasyon sizin yegâne referansınız olurken kazancınızı da sürekli artıracaktır.

Zor iş ama doyumu çok yüksek bir uğraşı. Konuyu daha da geliştirmek ve iş birliği olanaklarını araştırmak için meslek örgütleriyle birlikte hareket edebilir, belli bir kesimde yoğunlaşma sağlayabilirsiniz.

Evde ve işyerinde bilgisayar onarımı

GİDEREK karmaşık hale gelen bilgi teknolojileri konusunda hizmet alman ya da tamir bakım hizmeti yaptırılan işyerlerinin çok güvenli olması gerekiyor. Özellikle kişisel bilgisayarınızı, mobil telefonunuzu emanet edebileceğiniz kişilerin kurumsal nitelikli olması şart. Fakat nedense bu konuda hala derin bir inançsızlık ve şüphe var.

Eğer kuşkularınız sizi çok rahatsız ediyorsa -yine kurumsal olması şartıyla- tüm bakım ve onarım işlemlerinizi doğrudan işyerinizde ya da konutunuzda yaptırmanız mümkün. Ev ve işyeri servisleri başta Güney Amerika olmak üzere artık tüm dünyaya yayılıyor.

bilgisayar onarimi

Bu gelişme konuyu iyi bilen, kurumdan ayrı olarak tek başına çalışan teknisyenleri daima öne çıkarıyor. İyi bir biyografi ve uzmanlık belgesi yanında sadece birkaç teknik aparatla ev ve işyerlerine doğrudan hizmet verebiliyorlar.

Tek sorun onarım hizmetini verecek kişiyi tavsiye edebilecek güvenilir bir referansın olması. Aynı konu televizyon tamirciliği ve diğer hassas cihazlar için de geçerli. Garanti süresi dolmuş televizyon cihazlarını müşterinin gözü önünde açıp tamir edenler hep kazançlı çıkacak. Ancak bu konuda donanımlı mobil bir sisteme sahip olunması lazım. Müşteri olarak işin teknik tarafı pek anlaşılmasa da hangi parçaların onarıldığını, değiştirildiğini görmek size rahatlık sağlayacaktır.

Son sözümüz bu işte uzmanlaşmak isteyen teknisyenlere: Referanslarınızı, müşteri memnuniyeti belgelerinizi sosyal medyada yayınlamanız hem tanınmanıza hem de reklam yapmanıza olanak tanıyacaktır. Bireysel uzmanlıkta son yılların en yeni trendi ise takılan ya da değiştirilen parçalara sigorta güvencesi vermek.

Yazlık konutların çimleri solmasın!

TATİL beldelerinde yazlık ev sayısındaki inanılmaz artış bir sorunu gündeme getiriyor: Sezon bitip eve dönünce evin bahçesine kim bakacak? Özellikle de sezon boyunca size huzur veren o yemyeşil çimlere… Evet, bahçe keyfinin en önemli simgesi çim çeşitlerinin uzun ömürlüleri çıksa da tüm çimlerin periyodik bakımı gerekiyor. Bu konuda öyle buzun boylu uzmanlığa gerek yok. Bahçe peyzajından anlamak, arada bir çit ve ağaçları kontrol etmek yeterli.

Şimdilik yerli bakımcıların tekelinde olan tüm bahçe işlerinin artan talep nedeniyle artık yetersiz kalmaya başladığı görülüyor. Çare bu işi profesyonel anlamda yüklenecek kurumsal bir girişimcilerde. En azından mevcut bakımcıları eğitecek, donatacak ve kontrol edecek bir girişimciye ihtiyaç var.

cim bicme

Evinizin, sitenizin ve yazlık İşyerinizin tüm peyzaj ve bakım işlerini aksatmadan yapacak bu işin uzmanının küçük bir sermayeyle işe start vermesi yeterli. Sonuçta hesap sorulacak bir muhatap olması en azından mülk sahiplerini rahatlatacak. Bunu meslek haline getirip belli yörelerde bir ilki başlatmak ise sizin elinizde.

Bu işlerden anlıyor, tüm bitkileri, çim çeşitlerini, ağaçları tanıyorsanız belli bir ücret karşılığı bakım hizmetlerini organize edebilirsiniz. Yalnız bakım değil, peyzaj koruma ve geliştirme çabalarınız da takdir görecek, yıllar boyu sürecek iş bağlantıları yapabileceksiniz.

Tarım teknisyeni ve ziraat mühendisi ayrıcalığına sahipseniz şansınız çok daha fazla. Her zaman için saygın ve düzeyli bir iş. Yeter ki çalıştırdığınız işçileri sık denetleyin ve onlara bitkisel peyzajın ne anlama geldiğini öğretin.

Nur Demirok

Önceki sayfa 1 2 3 4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu