Girişimcilik Haberleri

Derslerikurtaranadam.com, üniversite ders notlarının satıldığı bir e-ticaret sitesi

YEŞİLÇAM’IN efsane ismi Cüneyt Arkın’m oğlu Kaan Polat Cürekli-batır kardeşi Murat ile birlikte Türkiye’de bir ilke imza attı. 2012’de Derslerikurtaranadam.com’u kuran Cüreklibatır, üniversite öğrencilerinin işe yarar, kaliteli ders notları bulma sorununu çözdü. Adından da anlaşılabileceği gibi Derslerikurtaranadam.com, üniversite ders notlarının satıldığı bir e-ticaret sitesi.

Derslerikurtaranadam

Site kendi alanında eşine az rastlanır türden bir hızla büyüyor. Üye sayısı 54 bini geçti. Sitenin günlük ortalama 3 bin tekil ziyaretçisi var. Siteye günde 150’den fazla yeni kullanıcı geliyor. Vize ve final dönemlerinde bu rakam günde 400’ü buluyor. Site sadece ders notlarıyla sınırlı değil. în-teraktif bir içeriğe de sahip.


Staj ve iş imkanı ilanlarıyla öğrencileri şirketlerle buluşturuyor. Duyuru panosu, forum sayfalarıyla öğrencilerin bir araya gelip tartışabilecekleri interaktif bir deneyim sunuluyor.

İYİ BİR FIRSAT

Kaan Polat Cüreklibatır, “İnternetten ders notu satılması projesini Türkiye’de konumlandırmak zordu. Iş henüz fikir aşamasındayken Türkiye’de böyle bir proje var mı, bu alanda nasıl başarılı olabilirim gibi soruları kendime sordum. Aslında bunu öğrenmenin en iyi yolu da üniversite öğrencilerine ve hocalara danışmaktı. Öyle de yaptım. Üniversiteleri gezdim. 75 üniversiteden 704 öğrenciye 10 soruluk bir anket uyguladım. Tüm bu araştırmalarım sonucunda elde ettiğim verileri analiz ederek öğrencilerin bu konuyla ilgili ihtiyaçlarını tespit ettim” diyor.Site sayesinde öğrenciler istedikleri ders notunu okul, konu, sınıf ve hoca başlıkları altında arayabiliyor. Notun ön izlemesini görebiliyor. Bu sayede kendine faydalı bir not olup olmadığını anladıktan sonra ders notunu indirebiliyor. Burada hem notun sahibi para kazanıyor hem de o öğrenci ihtiyacı olan nota erişmiş oluyor. Cüreklibatır, sitenin hem düzenli not tutan hem de not arayan öğrenciler için iyi bir fırsat sunduğunu vurguluyor. Site kaliteli not arşiviyle üniversiteli gençlerin başarısını artırmaya katkı sağlıyor. Öğrencilerin derslerini düzenli takip etmelerine destek sağlıyor.

Sistem çok basit

Sitenin gelir modeli beş kaynaktan oluşuyor. Bunlar hedef kitlesi gençler olan markalarla kurumsal işbirlikleri, dönemsel projeler, kredi paketi satışları, sponsorluk ve içerik sağlama şeklinde sıralanıyor. Derslerikurtaranadam.com öğrencilere de para kazanma fırsatı sunan bir site olduğunu belirtmiştik. Peki, bu nasıl oluyor? Siteye ne kadar çok not yüklerseniz o kadar çok para kazanıyorsunuz. Çünkü notlarınız her indirildiğinde para kazanıyorsunuz. Basit bir hesapla 200 kişilik bir amfide verilen derse ait notlarınızı 100 öğrenci indirirse 50 TL alıyorsunuz. 10 ders aldığınız bir dönemde kazancınız 10 katına çıkabiliyor. Eğer vizelerden önceki derslerin tümünü içeren çalışma kitabını yüklerseniz her indirilme başına 2.5 TL kazanıyorsunuz.Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu