Pazartesi , Eylül 17 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Çöp Yakmak Hava Kirliliğine Neden Oluyor

Çöp Yakmak Hava Kirliliğine Neden Oluyorcop yakmakABD Ulusal Atmosferik Araştırmalar Merkezi tarafından yapılan bir çalışmaya göre dünya genelinde çöplerin %40’ından fazlası yakılıyor ve çöp yakmanın neden olduğu hava kirliliğinin büyüklüğü resmi kayıtlardan daha büyük bir seviyede. Bu çalışmanın özelliklerinden biri de ilk kez havayı kirleten maddelerle ilgili, ülkeler bazında tahminde bulunulması.
Araştırmacılardan Christine Wiedinmyer açık alanda çöp yakma işlemi gerektiği kadar takip edilmediği için bu durumun dünya genelinde neden olduğu hava kirliliğinin olduğundan daha düşük tahmin edildiğini söylüyor. Wiedinmyer çöplerin kontrolsüz yakılmasının önemli derecede hava kirliliğine neden olduğunu, insan ve çevre sağlığı için zararlı olan bu meselenin üstüne daha fazla eğilmek gerektiğini belirtiyor. Yapılan çalışmaya göre günde 1,1 milyar ton çöp kontrolsüz bir şekilde yakılıyor ve bu duruma gelişmekte olan ülkeler daha çok neden oluyor.

Örneğin en çok atık oluşturan ülkeler Çin, ABD, Hindistan, Japonya, Brezilya ve Almanya iken çöp yakarak en çok hava kirliliğine neden olan ülkeler Çin, Hindistan, Brezilya, Meksika, Pakistan ve Türkiye. Çalışma Environmental Science& Technology de yayımlandı.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

myfikirler.org

Bunu da İnceledinizmi ?

Yerli cep telefonu cephesinden güzel haberler var

Reeder de yerli cep telefonu üretimine başladı. Böylece General Mobile ve Vestel’den sonra üçüncü yerli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir