Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Çin Parçacık Çarpıştırıcı Kuracak

Çin Parçacık Çarpıştırıcı KuracakÇin 2028 yılında bitirmeyi planladığı parçacık çarpıcı kurmak için hazırlıklara başladı.

Örneğin kurulması planlanan çarpıştırıcı ile Higgs bozonunun diğer parçacıklarla etkileşimleri daha detaylı bir biçimde incelenebilecekKurulacak çember biçimli tünelin içinde hem bir elektron-pozitron çarpıştırıcınm hem de bir proton-proton çarpıştırıcınm olması planlanıyor. Elektron-pozitron çarpıştırıcılar, CERN benzeri hadron çarpıştırıcıların aksine, temel parçacıkları çarpıştırdıkları için deneysel veriler daha kolay analiz edilebiliyor.

parcacik
2019'da Çok Para Kazanma Yolları ve İş Fikirleri İçin Tıklayınız...

Avrupada ve ABDde de büyük parçacık çarpıştırıcılar kurulması planlanıyordu. Ancak yapılması gereken ön çalışmalar sebebiyle 2035 yılından önce bunun gerçekleştirilemeyeceği düşünülüyor. Parçacık çarpıştırıcı kurmanın zorluğu ve yüksek maliyeti düşünüldüğünde, bu büyüklükte birden fazla çarpıştırıcı kurulması ihtimal dışı. Bu yüzden en büyük parçacık çarpıştırıcıyı kurma yarışında Çin bir adım öne geçiyor.

Ancak ne Çin’in ne de başka bir ülkenin yüksek enerji fiziği alanında çalışan bilim insanı sayısının bu büyüklükte bir projeyi tek başına geçekleştirebilmek için yeterli olduğu, projenin tamamlanmasının ve çarpıştırıcınm işletilmesinin ancak uluslararası bir çabayla mümkün olabileceği belirtiliyor.

  Türkiye fiberleniyor!
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Gece gören mobil haritalama sistemi

Mitsubishi Electric, yol yüzeyleri ve yol kenarı özellikleri hakkında 3D konumlandırma verileri toplamak üzere araca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir