Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Çim biçme derdine son

cim bicmeJÖNKÖPİNG/İSVEÇ – 17’NCİ yüzyılda Avrupa’nın süper gücü İsveç Krallığfnın silah ihtiyacını karşılamak üzere kurulan ve o zamandan bu yana büyük bir değişim geçirerek bugün dünyanın bir numaralı çim biçme ve motorlu testere ekipmanları üreticisi olan Husqvarna Group, 325’ıncı kuruluş yılı vesilesiyle İsveç’in Jönkopıng kentinde tüm Avrupa’dan basın temsilcilerinin katıldığı bir organizasyon düzenledi. Toplantıda firmanın 1689 yılında başlayan 325 yıllık geçmişi adeta Avrupa endüstri tarihinin özeti gibi anlatıldı; ayrıca yeni motorlu testere ürünleri, dünyada yeni bir segment yaratan öncü çim biçme robotunun yeni modelleri ile dünyada alanında bir ilki temsil eden filo hizmetleri tanıtıldı.

Firma yetkilileri, Husqvarna’nın 2013 cirosunun 3 milyar euro’ya yaklaştığını ve motorlu testere ile çim biçme makineleri alanında dünyanın en büyük firması olduğunu söylediler. Geçtiğimiz yıl 160 milyon euro kar elde eden ve 14 bin çalışanı bulunan firmanın 100’ü aşkın ülkede temsilciliği ya da üretim tesisi bulunuyor.


Husqvarna, toplantıda türünün ilk örneği olan akülü çalı tırpanı, misinalı kesici ve çit düzelticileri, benzinli versiyonların çevreci ve fonksiyonel alternatifleri olarak tanıttı. Husqvarna yetkilileri robotikçim biçicilerin tanıtımı sırasında Avrupa’da robotik ürünlerin penetrasyon oranının ortalama yüzde 10 düzeyinde olduğunu, bu nedenle önlerinde muazzam bir pazar potansiyeli bulunduğunu söylediler. Firma üçüncü olarak, çim biçiciler, bahçe traktörleri ve diğer bütün ekipman ve kullanıcılarının otomatik olarak uzaktan izlenmesine imkan veren ve elde edilen verilerin bulut bilişim çözümlerine yüklenmesini sağlayan filo hizmet yönetimi çözümlerini tanıttı. Firma, Husqvama dünyada ilk olarak hayata geçirilen Group çözümün pilot uygulamasını Avrupa çapındaki 55 büyük müşterisiyle yürütüyor.

Husqvarna’nın 29 yıldırTürkiye distribütörlüğünü yapan Çullas Orman Bahçe ve Tarım Makineleri Tic. Ltd. Şti.’nin Genel Müdürü Umut Demirel, özellikle çim biçme makineleri pazarının Türkiye’de büyük bir potansiyel barındırdığını, kentsel dönüşüm ve konut projelerinin artmasıyla birlikte yüksek teknolojili ve performanslı makinelere olan ihtiyacın giderek artacağını söyledi. Demirel, Çullas’ın 2013’ü 40 milyon TL ciro ile kapattığını, 2014’te ise 45 milyon TL ciro hedeflediklerini belirtti. 300’e yakın bayileri ile Türkiye’nin alanının en büyük firması olduklarını söyleyen Demirel, çim biçme ve motorlu testere pazarlarında lider olduklarını vurguladı. Ürünlerinin kalite, işlevsellik, güvenlik ve ergonomi özellikleriyle öne çıktığını söyleyen Demirel, çim biçme robotu gibi yenilikçi ürünlerle pazarda öncü konumunda olduklarını belirtti.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu