Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Büyük veride büyük fırsat

BUGÜNLERDE bilişim sektöründe en çok konuşulan konuların başında ‘büyük veri’ (big data) geliyor. Gelişen teknolojilerle birlikte veri, devasa boyutlara ulaştı ve boyutu hızla büyümeye devam ediyor. Bu artışın kaynağı sadece kurumlar değil, bizler de bireysel olarak yazdıklarımızla, sosyal medyalara aktardığımız videolar, içerikler, fotoğraflarla büyük verinin daha da büyümesine yol açıyoruz.


Teknoloji sektörüne yönelik pazar araştırmalarıyla tanınan IDC’nin verilerine göre, 2005’ten 2020’ye kadar verinin küresel hacmi 130 exabyte’tan 40 trilyon exabyte’a çıkacakmış. Hiç şüphesiz veri yığınının büyümesinde internet erişimine sahip cihaz sayısındaki artışın büyük bir etkisi var. Morgan Stanley analistleri, 2020 yılında 75 milyar cihazın internete bağlı olacağını tahmin ediyorlar. Burada söz konusu olan sadece akıllı telefonlar ve tabletler cjeğil, veri aktarma işini gerçekleştirebilecek sensörler ve benzeri tüm cihazlar bu sürece dahil.

veri

VERİ ARTIYOR, REKABET DE ÖYLE

Bu kadar yüksek miktarda verinin toplanması, basitçe sunucu sayısının artması dışında da anlamlar taşıyor. Bilgi teknolojilerine eskiye oranla daha fazla kaynak ayırmak durumunda kalan firmalar yeni teknolojileri takip etmek zorundalar. Dolayısıyla bulut teknolojilerine, veri merkezlerine, veri depolama cihazlarına yatırım yapıyorlar. Firmalar ve son kullanıcı olarak bizler, verilerimizi arşivli-yor, artan verilerimizi depolamak için yenilikçi ürün arayışlarına giriyoruz. Dolayısıyla veri depolamanın daha kritik bir sürece dönüştüğünü söyleyebiliriz.

Durum böyle olunca, bu alandaki pek çok üretici ve satıcı da pazarda yer almak ya da durumunu güçlendirmek için yarışıyor. Ülkemize baktığımızda eskiden beri var olan IBM gibi firmalar dışında, bu alanda yeni firmalar görüyoruz. Mesela NAS (net-work attached storage ağa bağlı depolama) alanında Türkiye’ye yatırım yapmaya karar verdiğini bu hafta açıklayan Tayvan kökenli Synology. Her sektörden tüm ölçekteki kurumlar ve son kullanıcılar için verimli ve ideal özelliklere sahip olduğunu açıkladıkları ürünlerini Türkiye pazarına sunmak için Volkan Yiğit’i bu operasyonun başına getirmiş.

PAZARA YENİ AKTÖRLER GİRİYOR

Bu bağlamda büyük veriden yola çıkarak veri depolama süreçlerinin önem kazanacağını, ülkemizin de bu alanda önemli bir pazar olduğu için yatırım çekeceğini düşünüyorum. Tıpkı iletişim yazılımları ve servisleri sunan şirketlerinden biri olan Unify’m Türkiye’ye yatırım yapması gibi. Eski Unify Türkiye Ülke Müdürü Ahmet Gül, Unify EMEA Bölgesi Indirekt Kanal Direktörü olurken, ülke müdürlüğü görevini Erda Tütüncüoğlu’na emanet etti. Ülkemize küresel ölçekte yapılan yatırımların, buradaki işbirliklerinin, distribütörlük anlaşmalarının önemli olduğunu söyleyebilirim. En büyük artısı ise şüphe yok ki istihdama olan katkılar.Bu iki örnekte göreceğiniz üzere büyük veri Türkiye pazarının cazibesini arttırdı. Ama bu alandaki risklere de dikkat etmek lazım. Eskinin bilişim devlerinin bugünlerde nal topladıklarını görüyoruz.

SİBER DÜNYANIN FIRSATLARI

Tüm bu gelişmeler ışığında konuyu şuraya getirmek istiyorum. Genç ve dinamik nüfusumuz, kesişim noktalarında bulunan coğrafyamız, Ar-Ge çalışmalarımız ve yetişmiş insan gücümüzle bizim de çok büyük olan bilişim pastasından payımızı almamız gerekiyor. Bu, biraz da süreç işi ama bu konuda ne kadar erken yol alınırsa o kadar iyi olacak. Güzel sözlerimiz vardır; “Etme bulma dünyası” veya “Ne ekersen onu biçersin” gibi… Bu sözler dijital köyde de aynen geçerli. Unutmayın siber dünya yaptıklarımızın karşılığını anında verecektir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu