Cumartesi , Haziran 23 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Bu robot akvaryum direksiyonu balıklara veriyor

Bu robot akvaryum direksiyonu balıklara veriyorThomas de Wolf hedefine ulaşırsa pek yakın zamanda akvaryum balıkları sokaklarda gezinecek. Hollanda’dan Studio diip adlı tasarım firmasının eş kurucusu olan Wolf, Japon balıklarının etrafta arabayla dolaşmasını sağlayan motorlu bir akvaryum yapmış. “Bilgisayarlı görüş teknolojisini tanıtan ama çok endüstriyel olmayan bir şey yapalım istedik,” diyor. “ ‘Hadi, balıklar için bir şey yapalım,’ dedik.”

akvaryum robot
De Wolf ile meslektaşı endüstriyel tasarımcı Guust Hilte, 3,7 litrelik bir akvaryum taşıyacak platformu yapmış, sonra buna dört adet DC motorlu tekerlek, minyatür bir bilgisayar ve bir de pil takımı eklemiş. Akvaryumu bir web kamerası yukarıdan gözetliyor ve yazılım da görüntüyü analiz ederek balığın konumunu saptıyor. Sonra program aracı, balığın akvaryumdaki göreceli konumuna göre (yani balık öndeyse aracın da öne gideceği biçimde) yönlendiriyor. Tekerlekli balık, türünün tek örneği olmak zorunda deği.l Zira de Wolf bu tüketici dostu aygıtı piyasaya sürmek için bir de kitle kaynak kampanyası başlatmış.

ALTIN STANDART

Akvaryumun bilgisayarlı görüş sistemi Japon balıklarıyla çalışmak üzere yapılmış. Turuncu pikselleri takip edip bunu yön komutlarına dönüştürüyor.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Güvenlikte İnovasyon İçin Kolları Sıvıyorlar

“Yalnızca güvenlikçiden değil, temizlikçiden, çaycıdan bile etkili güvenlik çözümleri bekliyoruz” Tüm sektörlere yön veren teknolojik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.