Cuma , Haziran 22 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Bitkiler neden ay ışığıyla fotosentez yapamıyor?

Bitkiler neden ay ışığıyla fotosentez yapamıyor?ay isiginda fotosentezFOTOSENTEZ, bitkilerin güneş ışığından aldıkları enerjiyle karbondioksit üretip, suyu glikoz ve oksijene çevirmeleriylegerçekleşenbirsüreç. Bu glikozun bir kısmı yeni hücreler yaratmak için kullanılırken, bir kısmı da yine karbondioksit üretimi için ayrılıyor. Su ise bitki metabolizmasının ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılıyor.
Ay ışığı ne kadar güçlü olursa olsun, güneşin sağladığı enerjinin 6 binde biri kadar enerjiye karşılık gelmekte. Buna rağmen fotosentez süreci ay ışığında da devam ediyor. Tabii aşırı yavaş ve çok daha düşük bir etkiyle. Çok yavaş olduğundan bitki için kullanışlı değil. Çünkü bu esnada harcadığı enerji, ay ışığında gerçekleştirdiği fotosentez sonucu elde edeceği karbondioksitten daha fazla, Ama sabah olup da güneş tekrar yükseldiğinde gece kaybettiklerienerjiyi fazlasıyla karşılayabilir duruma geliyorlar. Günün İLk ışıkları, zararlarını telafi ettikleri enerjiyi onlara sağlamış oluyor. Bunu bir de akşam saatlerinde güneşin etkisi azalmaya başladığında yapıyorlar, Aslında bitkilerin çoğu fotosentez yapmak için sadece günün bu iki vaktini tercih ederler. Diğer zamanlarda ve geceleri yapraklarını kapatarak süreci sonlandırmaları onlar için daha faydalı oluyor. Böylece sirkadiyen ritmlerini kontrol altında tutarak çiçek verme ihtimallerini artırmış oluyorlar.

Kısa cevap: Yapıyorlar.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Güvenlikte İnovasyon İçin Kolları Sıvıyorlar

“Yalnızca güvenlikçiden değil, temizlikçiden, çaycıdan bile etkili güvenlik çözümleri bekliyoruz” Tüm sektörlere yön veren teknolojik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.