Pazar , Ocak 21 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Beyin-Bilgisayar Arayüzüne Açık Kaynak Desteği Geliyor

Beyin-Bilgisayar Arayüzüne Açık Kaynak Desteği Geliyoropen bciEEG cihazları yardımıyla beyin dalgalarını algılayarak, buradan gelen sinyalleri yorumlayan cihazlar uzun zamandır gündemde. Bu ilkeyi temel alan oyun kontrol cihazlarından binlerce kilometre öteden yalnızca düşünce yoluyla hareket ettirilen robot protezlere kadar pratikte birçok örneğini de gördük.
Joel Murphy ile Conor Russomanno isimli iki araştırmacı ise bu konunun daha geniş bir kesimin ilgisini çekebileceğini düşünerek, biraz merakı olan herkesin benzer yöntemlerle kendi projelerini oluşturmalarını sağlayacak bir girişime imza atmış. İkilinin Kickstar-ter üzerinden destek toplamaya çalıştığı OpenBCI adlı proje, Bluetooth bağlantısı üzerinden çalışan ve Ardu-ino isimli serbestçe programlanabilen devre sistemiyle uyumlu, 8 kanallı bir EEG platformundan oluşuyor. Sistemin amacı, beynin etkinliklerinden kaynaklanan yüksek kalitede EEG verisini saf bilgi olarak kullanıcıya vermek. Buradan nereye gideceğiniz ise tamamen size kalmış. İster farklı cihazları düşünce yoluyla kontrol edin, ister yeniden yorumlayıp sanata dönüştürün, uyku düzeninin analiz edin, aklınıza ne gelirse…

Murphy ve Russomanno, böyle bir sistemin hayata geçmesiyle bu alanda büyük şirketlerin ön göremediği yaratıcı birçok kullanım şeklinin ve keşfin önünü açacaklarını düşünüyor. 22 Ocak tarihine kadar 100 bin dolar destek bekleyen proje bu rakamı bir hayli aşacak gibi görünüyor. Detaylar için kck.st/1e2VZjQ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Mutlaka Okuyun:  Kaşlarımız ve Kirpiklerimiz Neden Saçlarımız Gibi Uzamaz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Dijital dönüşüm için alınması gereken 7 kritik karar

Dijital dönüşüm zor bir yolculuk. Bilinmezleri de çok. Bu nedenle MCKinsey CEO’lara bu yolculukta yol …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir