Pazartesi , Mart 19 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Bakterilerin Antibiyotik Direnci

Bakterilerin Antibiyotik DirencibakterilerAraştırmacılar bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç geliştirme mekanizmaları ile ilgili çok önemli bilgiler elde etti. Gelecekte bakterilerin antibiyotiklere karşı savunma duvarı oluşturmasını engelleyen ilaçların geliştirilebileceği düşünülüyor.

Dr. H. Dong ve çalışma arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Nature da yayımlandı.

Bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç geliştirmesi büyük bir sorun.

Yıllardır başarılı bir biçimde tedavi edilebilen hastalıklar bile gelecekte tekrar öldürücü hale gelebilir. Bu tehlikenin önüne geçebilmek için bakterilerin savunma mekanizmalarının anlaşılması gerekiyor.
Bazı bakteriler etraflarında bir savunma duvarı oluşturarak antibiyotiklerin kendilerine zarar vermesini engelliyor.

Eğer bu savunma duvarları etkisiz hale getirilebilirse antibiyotiklerin çok daha etkili olması sağlanabilir.

Daha önceleri bakterilerin savunma duvarlarını nasıl oluşturduğu hakkında çok az şey biliniyordu. Prof. C. Dong öncülüğünde yapılan araştırmalarda, savunma duvarını oluşturan yapı taşlarının bakterilerin dış yüzeyine nasıl taşındığı hakkında çok önemli bilgiler elde edildi. Araştırmacılar yapı taşlarının hücre zarından geçtiği “kapıları” belirledi ve bu kapıların kilitlenmesi durumunda bakterilerin öldüğünü gösterdi. Elde edilen bilgiler sayesinde gelecekte bakterilerin antibiyotiklere karşı savunma duvarı oluşturmasını önleyen ilaçlar geliştirilebilir.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Gelecek Dijital ve Akıllı Fabrikalarda

Dünyanın önde gelen teknoloji firmaları Türk sanayicisini Endüstri 4.0 uyumlu fabrikalar kurmaya davet ediyor. Teknoloji …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir