Perşembe , Haziran 21 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Ay’ın Gündüz Vakti Gökyüzünde Görünmesinin Sebebi Nedir?

Ay’ın Gündüz Vakti Gökyüzünde Görünmesinin Sebebi Nedir?gunduz ayGökyüzündeki bir cismin görülmesini sağlayan şey -diğer tüm nesnelerde olduğu gibi o nesneden bize ulaşan ışıktır. Bu nesnelerden bize ulaşan ışığın miktarı arttıkça görülmeleri kolaylaşır.

Yıldızlar etraflarına saçtıkları ışığı kendileri üretirken, gezegenler ve daha küçük gök cisimleri yıldızlardan kendilerine ulaşan ışığı yansıtır.

Dünyaya gökyüzünden ulaşan ışığın ana kaynağı Güneş’tir.
Güneş Sistemi dışındaki yıldızlardan Dünyamıza ulaşan ışık ise çok daha zayıftır. Yıldızlardan gelen ışığın miktarı, Dünyaya ulaşan toplam ışık miktarında çok küçük bir değişikliğe sebep olur. Aradaki fark çıplak gözle algılanamayacak kadar küçük olduğu için yıldızları ancak gece vakti görebiliriz. Güneş siteminin dışındaki gezegenler ve daha küçük gök cisimleri ise ne gündüz vakti ne de gece vakti çıplak gözle görülemez. Gözlemlenmeleri ancak gelişmiş deneysel ve kuramsal yöntemlerle mümkündür.

Ay’ın Dünyaya yansıttığı ışığın miktarı ise yıldızlardan ulaşan ışığın miktarından yaklaşık 100.000 kat daha fazladır. Bu nedenle Ay -her zaman olmasa bile-belirli konumlardayken gündüz vakti de görülebilir. Güneş ve Ay dışında belirli konumlardayken gündüz vakti görülebilecek kadar parlak olan tek gök cismi Venüs’tür.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Güvenlikte İnovasyon İçin Kolları Sıvıyorlar

“Yalnızca güvenlikçiden değil, temizlikçiden, çaycıdan bile etkili güvenlik çözümleri bekliyoruz” Tüm sektörlere yön veren teknolojik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.