Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Atmosferde Neden Çok Miktarda Azot Var?

Dünyanın atmosferinde yaklaşık olarak %78 oranında azot, %21 oranında oksijen bulunuyor.

atmosferGeriye kalan yaklaşık %1’lik kısım ise başka elementlerden ve moleküllerden -örneğin argon, karbondioksit, metan- oluşuyor. Atmosferde en çok bulunan element azot olmasına rağmen, Dünyada çok miktarda azot yoktur. Örneğin atmosferdeki azot miktarı atmosferdeki oksijen miktarının yaklaşık dört katı olmasına rağmen Dünyanın tamamı göz önüne alındığında tüm azot miktarı tüm oksijen miktarının sadece on binde biri kadardır. Azotun atmosferde birikmesinin birkaç nedeni var.

Birinci olarak azotun doğada bulunduğu biçimlerin hemen hepsi -örneğin azot gazı (N2), diazot monoksit (N20)-uçucudur. Dolayısıyla Dünyanın katı haldeki merkezinde değil gaz halindeki atmosferinde birikirler. İkinci olarak azot içeren bileşikler genellikle kristal yapıda bulunmadığı için Dünyanın merkezinde bulunan katı maddelerde azot atomları yer almaz. Dünyada en çok bulunan element olan oksijen ise Dünyayı oluşturan pek çok katı bileşiğin örneğin SiO, yapısında yer alır.


Ayrıca okyanusların kütlesinin %85’i de su moleküllerinin de yapısında yer alan oksijen atomlarıdır.

Azotun atmosferde bol miktarda bulunmasının başka bir nedeni azot gazı moleküllerinin oksijen gazı moleküllerine göre daha kararlı olmasıdır. Azot gazı molekülleri Güneş’ten gelen ışınlar tarafından kolayca parçalanamaz ve atmosferde meydana gelen tepkimelerde yer almazlar.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu