Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Asteroidi Yakalayan NASA’dan Ödülü Kapıyor

Güneş Sistemi’nde gezegenlerle birlikte milyonlarca göktaşı dönüp duruyor. Zaman içinde birçoğu tanımlandı ama NASA mümkünse bunların birini bile kaçırmak istemiyor. Amaç, rotalarını belirleyerek dünyayla çarpışma ihtimalleri olup olmadığını takip etmek ve elden gelirse önlem almak. Hatırlarsanız daha geçtiğimiz yıl önceden tespit edilemeyen çapı 20 metre olan bir göktaşı Rusya’ya düşmüş ve oluşturduğu 500 bin ton TNT’ye eşdeğer patlamayla bine yakın kişinin yaralanmasına neden olmuştu. Maksat sonumuz dinozorlarınkine benzemesin.

asteroidi

Peki NASA sizden ne istiyor? Yeryüzü teleskoplarından gelen fotoğrafları inceleyecek ve göktaşı olma ihtimali yüksek cisimleri tespit edip kenara ayıracak bir analiz yöntemi geliştireceksiniz. Çünkü dünyanın dört bir köşesinden çok fazla görsel yağıyor ve insan gözüyle bunların analizine yetişmek neredeyse imkânsız.


Asteroid Data Hunter’a katılmak için topcoder. com/asteroids/asteroiddatahunter adresine giderek açıklamaları dikkatle okumanız ve size sunulan görüntüler üzerinde çalışacak bir yöntem önermeniz gerekiyor. Görsel verisinde yabancı bir cisme karşılık gelebilecek bir düzensizlik mi var? Farklı zamanlarda çekilmiş görüntülerde normal dışı bir hareket mi göze çarpıyor? Hareketin yönü ve hızı nedir? Tüm bunları algılayabilecek bir sistem kurabilirseniz, 35 bin doların sahibi olacaksınız. Hatta belki de gelecekte olası bir çarpışma bölgesinin vaktinden önce tahliyesini sağlayarak binlerce hayat kurtaracaksınız. Neden olmasın?Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu