Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Araba Satışlarındaki Zamlar İkinci Ele Yaradı

Geçtiğimiz yılı iyi bir performansla kapatan otomotiv sektörü 2014’e hiç de iyi başlamadı. 2013’ün ikinci yarısında başlayan kur ve faiz artışı, BDDK’nın kredilere getirdiği sınırlamalar ve ÖTV’deki artış sebebiyle pazar ilk üç ayda yüzde 24,5 küçüldü. Düşüş özellikle mart ayında daha keskin hissedildi ve yüzde 31’lik bir gerileme yaşandı.


Rakamlarla konuşursak, Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, yılın ilk üç ayında pazardaki toplam satış 115 bin 272 adet olarak gerçekleşti. Aynı dönemde otomobil satışları geçen yıla göre yüzde 22 azalarak 89 bin 347 adede geriledi. Hafif ticari araç pazarındaki satışlar ise yüzde 32 azalarak 25 bin 925’e indi.

ikinci el oto

İKİNCİ EL YÜKSELİYOR

Birinci el satışlarında durum böy-leyken ikinci el pazarında ise gözle görülür bir canlılık yaşanıyor. Şirketlerin 2013 model yılına ait stoklarını eritmek için uyguladığı kampanyalar nedeniyle ocak ayı boyunca sıfır otomobil satın almayı tercih eden tüketiciler, 2014 model araçlara gelen zamlar karşısında şubat ayıyla birlikte ikinci el otomobillere yönelmeye başladı. Özellikle geçtiğimiz ay kurumsal ikinci el oyuncuların satışlannda yüzde 20’lik bir artış yaşandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜlK) tarafından açıklanan verilere göre, geçtiğimiz yıl 4 milyon 337 bin otomobil ve hafif ticari araç el değiştirdi. Bunun 3 milyon 393 bini otomobil oldu. Aslında ikinci el pazarında istikrarlı bir büyüme yaşanıyor. 2010 yılında ikinci el pazarında satılan araç sayısı 3 milyon 398 bine, 2011de 4 milyon 216 bine yükseldi. 2012’de hafif bir düşüş yaşayarak 4 milyon 71 bine gerilese de geçtiğimiz yıl yine artarak 4 milyon 337 bine çıktı.

NİSANDA PATLAYACAK

Bu yıl özellikle nisan ayıyla birlikte, 2013 model sıfır kilometre araç stoklarının da erimesiyle, ikinci el araç pazarında canlılığın daha da artması bekleniyor. TÜlK tarafından yayınlanan son veriye göre, ocak ayında toplam otomobil ve hafif ticari araç satışları geçen yılın ocak ayına göre yüzde 10 yükseldi. Ocak ayında toplam 358 bin 823 adet otomobil ve hafif ticari araç el değiştirdi. Geçen yıl bu rakam 324 bin 857 olmuştu. Sektörün beklentisi ikinci elde bu yıl toplam 4 milyon 700 bin civarında satışın gerçekleşeceği yönünde.Geçtiğimiz yıl 20 bin adet ikinci el araç satışı gerçekleştiren DOD, bu yıl minimum 25 bin satış hedefliyor. DOD Satış ve Pazarlama Müdürü Gökhan İncekara, ocak ayında sıfır km araçlarda kur, faiz ve ÖTV artışı sebebiyle yüzde 3,7 ile yüzde 9,4 aralığında fiyat artışı yaşandığını söylerken, bunun ikinci ele yansımasının daha düşük seviyelerde gerçekleştiğini dile getiriyor. İncekara, “Kur, faiz ve ÖTV’deki artış sebebiyle yükselen araç fiyatlarına karşılık müşterilerin taleplerini fiyatı ve yakıt tüketimi daha düşük olan düşük motor hacmine sahip araçlara kaydırmaları aslında beklenen bir durumdu. Benzer şekilde fiyat avantajı nedeniyle ikinci elde de talep arttı” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu