Perşembe , Haziran 21 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Akıllı Telefondaki Mikrofonlar

Akıllı Telefondaki MikrofonlarBugün bir mobil uygulama akıllı telefonunuzda yer alan mikrofonu kullanmak istese şüpheyle yaklaşırsınız. Ama aynı uygulama hareket ve yön algılayıcıyı kullanmak istiyorum derse izin verir geçersiniz. Ne de olsa yön algılayıcı, ne olacak ki? Meğer oluyormuş. Stanford Üniversitesi araştırmacıları, akıllı telefonlarda yer alan yön algılayıcı jiroskopların üzerindeki titreşimli plakaların ses dalgalarını da yakalayabileceğini keşfetmiş.

Akıllı Telefondaki Yön Algılayıcısı
Özellikle Android platformunun 200 Hertz’e kadar olan frekans ölçümlerine izin vermesi, 80-250 Hertz aralığında yer alan insan sesinin algılanması için gayet ideal koşul oluşturuyor. Neyse ki sonuçlar pek anlaşılır değil. Yine de araştırmacılar amaçlarının sadece bunun mümkün olduğunu göstermek olduğunu, yöntemi ideal hale getirmek gibi bir amaçları olmadığını söylüyor. Detayları crypto.stanford.edu/gyrophone/files/gyro-mic.pdf adresinde bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Güvenlikte İnovasyon İçin Kolları Sıvıyorlar

“Yalnızca güvenlikçiden değil, temizlikçiden, çaycıdan bile etkili güvenlik çözümleri bekliyoruz” Tüm sektörlere yön veren teknolojik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.