Cumartesi , Mart 17 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Akıllı Telefondaki Mikrofonlar

Akıllı Telefondaki MikrofonlarBugün bir mobil uygulama akıllı telefonunuzda yer alan mikrofonu kullanmak istese şüpheyle yaklaşırsınız. Ama aynı uygulama hareket ve yön algılayıcıyı kullanmak istiyorum derse izin verir geçersiniz. Ne de olsa yön algılayıcı, ne olacak ki? Meğer oluyormuş. Stanford Üniversitesi araştırmacıları, akıllı telefonlarda yer alan yön algılayıcı jiroskopların üzerindeki titreşimli plakaların ses dalgalarını da yakalayabileceğini keşfetmiş.

Akıllı Telefondaki Yön Algılayıcısı
Özellikle Android platformunun 200 Hertz’e kadar olan frekans ölçümlerine izin vermesi, 80-250 Hertz aralığında yer alan insan sesinin algılanması için gayet ideal koşul oluşturuyor. Neyse ki sonuçlar pek anlaşılır değil. Yine de araştırmacılar amaçlarının sadece bunun mümkün olduğunu göstermek olduğunu, yöntemi ideal hale getirmek gibi bir amaçları olmadığını söylüyor. Detayları crypto.stanford.edu/gyrophone/files/gyro-mic.pdf adresinde bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Gelecek Dijital ve Akıllı Fabrikalarda

Dünyanın önde gelen teknoloji firmaları Türk sanayicisini Endüstri 4.0 uyumlu fabrikalar kurmaya davet ediyor. Teknoloji …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir