Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Akılı Saatler için Google Wear İşletim Sistemi Yayınlandı

akilli saat icin isletim sistemiHer ne kadar Google Glass adı verilen gözlük uzun zamandır teknoloji gündeminde olsa da, akıllı saatler maliyet ve kullanışlılık açısından giyilebilir teknolojinin yaygınlaşacak ilk örneği olma yolunda daha kuvvetli bir seçenek olarak görünüyor. Çoğu marka da bu konuda kendi yorumunu ve teknolojik yaklaşımını ortaya koymaya çalışıyor.

Google’ın Android işletim sistemini Android Wear adıyla akıllı saatlere uygun olacak şekilde yeniden düzenlemesi ise konuyu hızlandıracak önemli bir adım.


Küçük ekranların kendine özgü ihtiyaçları için özel olarak geliştirilen bu “giyilebilir” işletim sistemi, yalnızca köşeli değil yuvarlak ekranlara da hitap edecek. Böyle-ce üreticiler klasik görünümlü akıllı saatler de tasarlayabilecek. Güzel haber: Google Maps uygulaması da bu yeni işletim sistemiyle uyumlu. Yani adres ararken hangi yöne gitmek istediğinizi bir kez tanımladıktan sonra haritayı kol saatinden takip edebileceksiniz. Sesle arama, Chromecast gibi cihazlara içerik aktarma ve üçüncü parti uygulamaları çalıştırabilirle işletim sisteminin güzel diğer özellikleri arasında.

Motorola ve LG Google’ın bu yeni işletim sistemiyle çalışan saatlerine dair görüntüleri paylaşmaya başladı bile. Uzak doğulu üreticilerin de katılımıyla çok yakında gayet uygun fiyatlara satılan boy boy, çeşit çeşit akıllı saatin piyasayı dolduracağı kesin gibi. Android Wear işletim sisteminin geliştiricilere özel sürümünü developer.android.com/wear adresinden indirebilirsiniz.Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu