Bilim - Teknoloji - İnovasyon

3D Tasarımda Son Gelişmeler

Avrupa’nın ikinci en büyük yazılım şirketi Dassault Systemes, yeni Solichvorks platformu ile 3D tasarım dünyasında yepyeni bir dönemin kapılarını açma iddiasında…

3d dunyasi

SAN DIEGO/ABD – Dünyayı hayvanların gözünden üç boyutlu görmek ister miydiniz? Peki, Paris’e gitmeden kentin tarihsel ve mimari gelişimini üç boyutlu incelemeye ne dersiniz? Ya da geçmişte yolcuğa çıkıp Mısır’ın eşsiz Giza Nekropülü’nü üç boyutlu deneyimlemek nasıl olurdu? Evet, tüm bunlardan bahsederken hep “üç boyut” diyoruz, çünkü bu ses getiren projelerde imzası bulunan Dassault Systemes kendini “3D deneyimler” firması olarak tanımlıyor.


Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olan Dassault Systemes, geliştirdiği üç boyutlu yazılım ve simülasyon teknolojileriyle çok sayıda ürünün tasarlanma sürecini kolaylaştırıp, inovasyonun kapısını aralıyor. Dassault Systemes, San Diego’da düzenlediği SOLIDWORKS 2014 etkinliğinde kullanıcıların 3D üretim ve baskıdan faydalanmalarına yardımcı olacak en yeni ürünlerini tanıttı. Biz de Para Dergisi olarak çok sayıda ziyaretçinin katıldığı etkinliği yerinde izleme fırsatı yakaladık.

3D TASARIMIN ÖNCÜSÜ

Üretim sanayisinde faaliyet gösteren neredeyse bütün sektörler tarafından ürün tasarım süreçlerinde yaygın olarak kullanılan üç boyutlu yazılımlar geliştiren şirketin kökeni 1929 yılında Dassault Ailesi tarafmdan kurulan Dassault Aviation adlı şirkete dayanıyor. Fransa Hava Kuvvetleri’ne geliştirdiği Mirage savaş uçaklarıyla tanınan Dassault Aviation, 1981’de bünyesinde geliştirdiği yazılımları başka firmalara da satmak üzere Dassault Systemes’ı kurdu. Dassault Systemes’ın geliş-tirdiği yazılımlar, bugün 80’den fazla ülkede, farklı sektörlerdeki

her büyüklükte firma tarafından yaygın olarak kullanılıyor. Şu an şirketin dünya çapında yaklaşık 11 bin çalışanı bulunuyor. Türkiye’ye 2009 yılında giriş yapan şirket, özellikle 3D yazılımlarıyla çok sayıda kullanıcıya hitap ediyor.

ETKİNLİĞE 4 BİN 500 KİŞİ KATILDI

San Diego Convention Center’da düzenlenen etkinliğe, endüstrinin önde gelen şirketlerinin yanı sıra mühendislik ve tasarım dünyası ile ilgilenen ve eğitim almak isteyen 4 bin 500’den fazla kişi katıldı. Dört gün süren etkinlikte SOLIDWORKS 2014 tasarım portföyünün tanıtımının yanı sıra 200’e yakın teknik eğitim de verildi.SOLIDWORKS 2014 portföyünün en dikkat çeken ürünlerinden biri ise Solidworks Mechanical Conceptual uygulamasıydı.

Dassault Systemes’in 3DEXPERIENCE Platformu’nu temel alan yeni çözümün en önemli avantajlarından biri, Dassault Systemes’in tasarım teknolojisi ile Solid-works’ün kullanımı kolay arabirimini birleştirmesi. Makine tasarımını sadeleştirmeye ve kolaylaştırmaya yardımcı olan bu çözüm, dahili bulut özellikleri aracılığıyla çevrimiçi çalışma ortamı da sağlıyor.

“TÜRKİYE BİZİ MUTLU EDİYOR”

Etkinlikte bir araya geldiğimiz Dassault Systemes Solidworks CEO’su Bertrand Sicot, Türkiye’de Solidworks yazılımlarına gösterilen ilgiden ve büyüme rakamlarından oldukça memnun olduklarım belirtiyor. Türkiye’nin güçlü bir mekanik endüstrisi olduğunu belirten Sicot, 2009’dan beri Solid-vvorks’ün Türkiye’de üç kat büyüdüğünü vurguluyor. Türkiye’de yaklaşık 9 bin kullanıcıya hizmet verdiklerini belirten Sicot, özellikle makine, otomotiv, medikal ekipman sektörlerinde Solidvvorks ürünlerinin yaygın olarak kullanıldığını söylüyor.

Ezgi GülerBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu